Об’єднання
інноваційно-космічних кластерів

ЄС представив план посилення можливостей управління космічним рухом

Європейський Союз виступає з новою ініціативою з управління космічним рухом, метою якої є розширення його можливостей у цій галузі, співпрацюючи як з США, так і з ООН.

15 лютого Європейська комісія оприлюднила «Спільне повідомлення», в якому викладено підхід ЄС до управління космічним рухом (space traffic management, STM), закликаючи до розширення можливостей ЄС з відстеження об’єктів, а також до розробки міжнародних правил для відповідальних та безпечних дій у космосі.

Представлені пропозиції передбачають покращення можливостей Програми ЄС щодо космічного спостереження та відстеження (Space Surveillance and Tracking, SST). Ця програма надає сповіщення європейським супутниковим операторам, але спирається насамперед на Каталог космічних об’єктів США, доповнений деякими європейськими даними.

ЄС також пропонує створити власні ресурси космічної ситуаційної обізнаності, включаючи створення засобів відстеження за межами континентальної Європи, щоб забезпечити краще покриття. Пропозиція також закликає до розробки нових технологій (автоматизованих і «квантових») для зниження ризику зіткнень об’єктів у космосі. Документ ставить за мету до середини 2023 року «розробити аналіз архітектури» для модернізації Європейської системи SST і з 2025 року розпочати розгортання нових засобів відстеження.

Європейські чиновники раніше рекомендували активізувати розвиток можливостей з відстеження космосу. «Ми дуже вдячні, що отримуємо попередження про зіткнення від наших партнерів із США, але було б набагато краще, якби нам не доводилось покладатися на інших», — казав Рольф Денсінг, операційний директор ЄКА під час Європейської космічної конференції у січні.

У «Спільному повідомленні» не розкривається фінансування модернізації системи SST, але вказано, що 75% внесених коштів передбачається від європейських компаній. Це припускає, що передбачається використання нещодавно створеного фонду ЄС з підтримки нових космічних компаній «Cassini».

Європейські плани з удосконалення своїх можливостей з управління космічним рухом викликають неоднозначну оцінку з боку США. «З одного боку, це ще один сигнал, що вказує на те, що це важлива проблема», – сказав Кевін О’Коннелл, колишній начальник Управління космічної торгівлі Міністерства торгівлі США. «З іншого боку, спостерігається прагнення стати світовим лідером у сфері стандартів, а також прагнення передати повну відповідальність за це в ООН», – сказав він. «Це не те, з чим ми б погодилися».

Його скептицизм щодо ООН, за його словами, заснований на повільних темпах прогресу, який ще більше сповільнився Росією, яка змусила ООН відкласти перше засідання нової робочої групи відкритого складу з норм поведінки в космосі з середини лютого до принаймні початку травня.

Facebook
Twitter

 

Об’єднання інноваційно-космічних кластерів України