Об’єднання
інноваційно-космічних кластерів

Уламки, утворені після випробування російської протисупутникової зброї, створюють загрозу зближень з діючими супутниками ДЗЗ

Уламки, утворені за результатом демонстрації російської протисупутникової зброї у листопаді минулого року, створюють загрозу близьких зближень з діючими супутниками на низькій навколоземній орбіті.

Ці явища, названі компанією COMSPOC «шквалами зближень», вперше були помічені у січні. COMSPOC пов’язує це з російським випробуванням протисупутникової зброї 15 листопада, в результаті якого був знищений супутник «Космос 1408» і створено тисячі уламків сміття.

«Шквали» можуть призвести до тисяч зближень або зіткнень протягом кілька днів.

17 лютого на 24-й щорічній Космічній конференції, яку проводила Федеральні авіаційна адміністрація США (FAA), віце-президент і генеральний менеджер компанії COMSPOC Тревіс Ленгстер (Travis Langster) повідомив, що у перший тиждень квітня прогнозується до 40 000 загрозливих зближень уламків з діючими супутниками.

Ці загрози можуть виникнути через взаємодію уламків «Космосу 1408» із угрупованнями супутників дистанційного зондування. «Космос 1408» перебував на орбіті з кутом нахилу 82,3°, тоді як багато супутників ДЗЗ знаходяться на сонячно-синхронних орбітах з нахилами близько 97°. По мірі прецесії орбіти уламки перекривають орбіти супутників дистанційного зондування, але рухаються в протилежному напрямку.

«Коли вони синхронізуються, виникне «ідеальний шторм»: уламки та діючі супутники будуть знаходиться в одній площині орбіти, але обертатимуться у протилежних напрямках, перетинаючи орбіти одне одного знову і знову», – повідомив Ден Олтродж (Dan Oltrogge), директор інтегрованих операцій та досліджень COMSPOC. «Ці шквали триватимуть кілька днів, поки орбіти не розсинхронізуються».

COMSPOC вперше помітив це явище на початку року, пов’язане з угрупованням супутників-кубсатів Dove компанії Planet. Цей перший сплеск досяг піку приблизно у 4 000 щоденних зближень в межах 10 км 2 січня. Другий шквал зближень стався 25 січня, з піком близько 2 000 зближень на день.

COMSPOC прогнозує ще сильніший шквал зближень на початку квітня, коли уламки наблизяться до кількох супутникових угруповань, включаючи пік з більш ніж 14 000 зближень 5 квітня. Інший шквал прогнозується приблизно через півроку, але з піком вдвічі меншим.

COMSPOC передбачає, що під час шквалу на початку квітня кількість зближень, включаючи усі активні супутники на низькій навколоземній орбіті, досягне піку майже 50 000 на день. Під загрозою будуть супутники компанії Planet та інших компаній, зокрема Satellogic, Spire та Swarm.

Facebook
Twitter

 

Об’єднання інноваційно-космічних кластерів України