Глава Європейського космічного агентства (ЄКА) висловив надію, що майбутній космічний саміт дасть політичне схвалення для основних європейських космічних ініціатив, включаючи програму дослідження космосу людиною.
На прес-конференції 18 січня, присвяченій обговоренню планів ЄКА на рік, генеральний директор агентства Йозеф Ашбахер заявив, що космічний саміт Агентства та країн-членів Європейського Союзу, який проходитиме 16 лютого у Тулузі, Франція, стане можливістю переконати європейських політиків підтримати ініціативи, які можуть включати надання Європі власної здатності запускати людей у космос.
Під час саміту у першій половині дня буде проходити засідання Ради з конкурентоспроможності ЄС у «космічній конфігурації», – сказав Й.Ашбахер, а пізніше того ж дня відбудеться зустріч міністрів країн-членів ЄКА. Також відбудеться спільний обід з обговоренням зміни клімату та освоєння космосу людиною, а також наприкінці дня виступ президента Франції Еммануеля Макрона. «Спосіб, у який ми створюємо порядок денний, полягає в тому, що питання для обговорення перемежовуються, вони утворюють один цілісний пакет і залежать одне від одного», – сказав він. «Це дуже інтегрована зустріч, яка дає одну велику картину для Європи».
Основна тема для обговорення, ймовірно, буде пов’язана з європейським пілотованим космічним польотом. Ставши головою агентства минулого року, Й.Ашбахер запропонував Європі використовувати власні можливості для запуску своїх астронавтів, а не покладатися на США чи Росію у відправці їх у космос на своїх космічних кораблях. Освоєння космосу людиною було однією з двох довгострокових ініціатив, схвалених членами ЄКА на листопадовій зустрічі.
На прес-конференції він зазначив, що окрім Китаю, Росії та США, Індія розробляє власну програму пілотованих польотів в космос, яка може почати запускати людей вже наступного року. «Всі вони мають власні кораблі, щоб відкрити наступний кордон, а це означає наступну економічну зону, якою є Місяць і далі», – сказав він. «Такого корабля в Європі немає».
«Ці дебати дуже важливі, тому що, я думаю, вони виходять далеко за межі космосу. Це не просто дискусія про космос», – сказав він. «Це політична дискусія, яка зачіпає всі елементи суспільства». Й.Ашбахер заявив, що на космічному саміті очікує політичне схвалення європейського потенціалу з дослідження космосу людиною, яке започаткує розробку варіантів такої програми. «Це не бюджетне рішення, а політичне рішення, задля прийняття якого країни-члени ЄС і ЄКА зустрічаються і обговорюють, що Європа має робити в майбутньому в космосі».
Польоти людини в космос не будуть єдиною темою саміту. Інші питання включають інші ініціативи, схвалені ЄКА на листопадовій зустрічі, як-то зміна клімату, використання космічних засобів для швидкого реагування на кризи та космічна безпека. Інше питання, яке може виникнути, – це зацікавленість ЄС у розробці супутникового угруповання для безпечного зв’язку та широкосмугового доступу.
Космічний саміт стане однією з двох головних політичних зустрічей для ЄКА у 2022 році. Наприкінці цього року ЄКА проведе міністерську зустріч (проходить один раз на три роки), на якій країни-члени приймуть рішення щодо того, які програми здійснювати та яким чином фінансувати.