Об’єднання
інноваційно-космічних кластерів

Японський місячний зонд SLIM несподівано пережив місячну ніч

26 лютого Японське агентство аерокосмічних досліджень (Japan Aerospace Exploration Agency, JAXA) заявило, що його посадковий модуль SLIM несподівано пережив морозну місячну ніч і відновив зв’язок із Землею більше ніж через місяць після того, як космічний апарат здійснив історичну «точну» посадку на Місяць.

JAXA повідомило у соціальній мережі X: «Минулої ночі на #SLIM було надіслано команду та отримано відповідь, яка підтверджує, що космічний апарат витримав місячну ніч і зберіг можливості зв’язку».

Однак невдовзі після цього зв’язок з посадковим модулем було припинено. «Зв’язок із SLIM був припинений через короткий час, оскільки був ще місячний полудень і температура обладнання зв’язку була дуже високою. Ведеться підготовка до відновлення роботи, коли температура приладів достатньо охолоне», – додало JAXA в наступному повідомленні.

Космічний апарат Smart Lander for Investigating Moon (SLIM) торкнувся поверхні Місяця 19 січня, зробивши Японію п’ятою країною, якій вдалося успішно посадити зонд на Місяць.

Невдовзі після посадки на відстані 55 м від цільової точки на похилому краї кратера Шиолі шириною 300 м на видимому боці Місяця, SLIM розрядився, оскільки під час посадки він перекинувся, а його сонячні панелі опинилися під неправильним кутом відносно сонячного світла.

Проте більше ніж через тиждень сонячні панелі космічного апарата відновили електроживлення завдяки зміні напрямку сонячного світла.

Посадковий модуль SLIM перейшов у режим сну 1 лютого після того, як відправив на землю зображення, зроблені його багатодіапазонною спектральною камерою (Multi-Band Camera, MBC). Агентство також підтвердило, що космічний апарат, як і очікувалося, перейшов у сплячий стан.

Раніше JAXA заявило, що зонд не має радіоізотопного нагрівача, тому не очікується, що він переживе місячну ніч, коли температура впаде приблизно до мінус 130° за Цельсієм.

Місячна ніч, коли у певних районах супутника Землі повністю відсутнє сонячне світло, триває понад 14 земних діб. Раніше фахівці побоювалися, що електроніка SLIM може бути пошкоджена у цих суворих умовах.

Тепер SLIM зіткнувся з проблемою перегріву від полуденного сонця, проте за кілька земних днів японські вчені планують відправити до нього нові команди і сподіваються, що апарат зможе продовжити свою роботу.

Модуль SLIM висотою 2,4 м та масою 200 кг призначений для вивчення кратерів та рельєфу Місяця із застосуванням технологій, аналогічних тим, що використовуються у системах розпізнавання осіб. Він обладнаний спеціальною камерою MBC, яка дозволяє вимірювати вміст різних елементів, включаючи залізо, у місячних породах. Отримані дані планується використовувати у рамках місячної програми Artemis NASA.

Після Японії, 22 лютого американська компанія Intuitive Machines також змогла посадити свій космічний апарат Odysseus на поверхню Місяця, ставши таким чином першою комерційною компанією, яка зробила це.

Facebook
Twitter

 

Об’єднання інноваційно-космічних кластерів України