Об’єднання
інноваційно-космічних кластерів

Всесвітній економічний форум пропонує нові рекомендації щодо запобігання утворенню космічного сміття

Всесвітній економічний форум (World Economic Forum, WEF) оприлюднив новий набір інструкцій, спрямованих на зменшення утворення орбітального сміття за підтримки деяких, але не всіх, великих супутникових операторів. Документ «Рекомендації щодо зменшення кількості сміття в космічній індустрії» (Space Industry Debris Mitigation Recommendations), оприлюднений WEF 13 червня, містить рекомендації щодо уникнення зіткнень, які можуть утворювати сміття, шляхом обмеження терміну перебування супутників на орбіті після завершення ними своїх місій і покращення координації між супутниковими операторами.

Серед цих рекомендацій є встановлення показника успішності «утилізації після місії», або зведення супутників з орбіти після завершення їх місій, на рівні 95%-99%. Утилізація повинна бути завершена не пізніше ніж через 5 років після завершення місії кожного супутника.

Поточні міжнародні рекомендації, які часто включені в національне законодавство, встановлюють термін утилізації до 25 років після завершення місії, хоча у вересні 2022 року Федеральна комісія зв’язку США (U.S. Federal Communications Commission, FCC) ухвалила нове правило, яке скорочує цей термін до 5 років для супутників, які мають ліцензію або отримують доступ на ринок від агентства. Навіть із 25-річним нормативом, його дотримання було нижчим 50% за деякими показниками.

«Ми хотіли трохи розширити рамки щодо деяких із цих конкретних цілей», – сказав Ніколай Хлистов (Nikolai Khlystov), керівник ініціативи WEF «Майбутнє космосу», під час дискусії на саміті Secure World Foundation з космічної стійкості 13 червня. За його словами, розроблені рекомендації спираються на минулу роботу WEF, зокрема на розробку рейтингу космічної стійкості (Space Sustainability Rating), який дозволяє оцінити, наскільки супутникові системи відповідають передовим практикам безпечної та стійкої космічної діяльності.

Інші рекомендації вимагають, щоб супутники були маневреними, бажано завдяки бортовому двигуну, під час роботи на висотах понад 375 км. Супутникові оператори повинні відповідати на «всі обґрунтовані та законні запити» щодо координації космічного руху від інших операторів і обмінюватися орбітальними даними.

У документі міститься заклик до урядів прийняти нові керівні принципи утилізації після місії та санкціонувати обов’язкове використання систем активного видалення сміття для космічних об’єктів, які не можуть їм [новим принципам] відповідати, як тільки такі системи стануть «практичними та комерційно доступними». У документі також рекомендується збільшити інвестиції в можливості інформування про ситуацію в космосі та заохочувати обмін даними про орбіти космічних об’єктів.

За словами Хлистова, аудиторія документа – це не тільки супутникові оператори, але й зацікавлені сторони поза галуззю. «Ви можете передати цей документ політикам, інвесторам та іншим зацікавленим сторонам і сказати, що саме тут знаходиться значна частина галузі».

На момент публікації цей документ підтримали 27 компаній. До них відносяться компанії, які управляють великими супутниковими угрупованнями, такі як OneWeb, Planet і Spire, а також інші відомі і нові космічні компанії.

Серед них GHGSat, канадська компанія, яка має 9 малих супутників на орбіті для моніторингу викидів парникових газів. «Навіть перед тим, як брати участь у цій дискусії, нам потрібно було розвивати нові практики» щодо космічної стійкості, сказав під час панельної дискусії Брін Орт-Лешлі (Bryn Orth-Lashley), менеджер з технічних операцій і надання послуг компанії GHGSat. «Це було не так вже й важко». Він зазначив, що супутники компанії не мають бортової силової установки, але можуть маневрувати за допомогою альтернативних засобів, таких як диференціальний опір. Компанія продовжує управляти польотом супутників після завершення їх комерційних місій, включаючи виконання маневрів уникнення зіткнень, до повернення в атмосферу.

Однак, деякі великі компанії не підписалися під цими рекомендаціями. Серед них SpaceX, яка керує найбільшим угрупованням супутників системи Starlink, і Amazon, яка розробляє своє угруповання Project Kouiper. Не включені навіть деякі супутникові оператори, які, як і Viasat, підтримують важливість космічної стійкості.

Хлистов зазначив, що WEF доклав «досить всеосяжних зусиль», щоб залучити якомога більше супутникових операторів. «Якщо деякі учасники не підписалися, я не вважаю, що це ознака того, що вони проти цих стандартів», – сказав він, зазначивши, що був «досить значний внесок» від операторів, яких немає серед 27 підписантів. «Цей процес мене дуже надихнув, – продовжив він. – У нас були дуже хороші обговорення. Не всі, хто брав участь у дискусіях, приєдналися до нас, але всі вони були дуже зацікавлені».

Facebook
Twitter

 

Об’єднання інноваційно-космічних кластерів України