Об’єднання
інноваційно-космічних кластерів

Останній запуск РН Ariane 5 відкладений через технічну проблему

15 червня Arianespace оголосила, що відкладає 117-й і останній запуск РН Ariane 5, який був запланований на 16 червня з Європейського космодрому Куру у Французькій Гвіані. У короткій заяві, зробленій невдовзі після того, як було скасовано виведення ракети зі складального цеху на стартовий майданчик, говорилося лише про те, що на ракеті існує «ризик резервування критичної функції».

Під час брифінгу через кілька годин головний технічний директор Arianespace П’єр-Ів Тіссьє сказав, що компанію 9 червня повідомили про «невідповідність» у піротехнічних лініях передачі, подібних до тих, що використовувалися на Ariane 5 під час приймальних випробувань для іншої програми. Рентгенівські перевірки Ariane 5 викликали сумніви щодо трьох ліній: одна використовується в системі розділення для одного з двох твердопаливних ракетних прискорювачів, а дві в системі «дистанціювання», що використовується для прискорювачів.

І системи розділення, і системи дистанціювання мають резервування, щоб гарантувати їхню роботу, але Тіссьє сказав, що політика компанії полягає в тому, щоб запускати без надмірних ризиків. Тоді Arianespace вирішила протестувати чотири лінії з характеристиками, подібними до трьох підозрілих ліній, і ці тести були проведені 14 і 15 червня.

«Оскільки ці випробування не всі були успішними і, отже, не змогли дати достатньої впевненості щодо надійності резервів, було вирішено не запускати ракету і замінити ці сумнівні лінії», — сказав він.

Arianespace не встановила нову дату запуску місії. Тіссьє сказав, що в останній тиждень червня компанія надасть оновлену інформацію і спланує нову спробу запуску. Це говорить про затримку принаймні на кілька тижнів, а можливо, і більше.

Запуск, позначений Arianespace VA261, несе два урядових супутники зв’язку. Один, Heinrich-Hertz-Satellit, був побудований OHB для Німецького космічного агентства, працюючи у співпраці з іншими німецькими урядовими установами. Космічний апарат тестуватиме передові технології супутникового зв’язку, такі як бортова обробка даних. Інший, Syracuse 4B, є супутником зв’язку, створеним для французьких військових консорціумом Airbus Defense and Space і Thales Alenia Space.

Запуск, коли він відбудеться, ознаменує припинення експлуатації РН Ariane 5. Свій перший, невдалий запуск ракета здійснила у червні 1996 року, і зазнала часткової невдачі під час другого запуску у жовтні 1997 року, перш ніж досягла безумовного успіху під час третього запуску у жовтні 1998 року. Протягом більшої частини своєї кар’єри Ariane 5 була головною ракетою на ринку комерційних запусків, здатна запускати два великі геостаціонарні супутники зв’язку одночасно.

Після виведення з експлуатації Ariane 5 Європа тимчасово залишиться без можливості запускати великі супутники на власних ракетах. Arianespace очікувала, що завершення експлуатації Ariane 5 буде перекриватися випуском нової ракети Ariane 6, але ця машина зазнала затримок у розробці, що відклало її перший запуск на кілька років. Arianespace і Європейське космічне агентство не оголосили нову прогнозовану дату першого запуску Ariane 6, але керівники компанії OHB, яка є постачальником програми, заявили у травні, що очікують, що перший запуск відбудеться на початку 2024 року.

Затримки з Ariane 6 посилюються невдачею РН Vega C у грудні 2022 року, яка призвела до зупинки експлуатації і цієї ракети, а також виведенням ракети «Союз» з Французької Гвіани після вторгнення Росії в Україну в лютому 2022 року. Це створило те, що деякі в Європі назвали «кризою пускових установок» для континенту.

«Це правда, що протягом кількох місяців ми не матимемо незалежного доступу Європи до космосу з нашими власними ракетами, але це дуже тимчасово», — сказав 5 червня Йозеф Ашбахер, генеральний директор ЄКА. Він зазначив, що Vega C повинна повернутися до запусків до кінця року.

Facebook
Twitter

 

Об’єднання інноваційно-космічних кластерів України