8 грудня глава «Роскосмосу» Д.Рогозін оголосив, що агентство вибрало першого космонавта, який відправиться в комерційну місію компанії SpaceX на Міжнародну космічну станцію, хоча угода про обмін місцями між NASA і «Роскосмосом» ще не укладена.
Д.Рогозін 8 грудня написав у Twitter, що космонавт Анна Кікіна восени 2022 року відправиться на МКС «у складі екіпажу американського комерційного космічного корабля». В обмін астронавт NASA буде включений до екіпажу місії «Союз» на МКС, яка буде запущена в той же час.
А.Кікіна – єдина жінка, яка на даний час є в російському корпусі космонавтів. Її вибрали в 2012 році, але вона ще не літала в космос. Імовірно, вона буде включена до складу місії Crew-5 корабля Crew Dragon, до якої вже включені астронавти NASA Ніколь Манн та Джош Кассада, а також астронавт JAXA Коічі Ваката.
Заява Рогозіна свідчить, що «Роскосмос» і NASA вже уклали угоду про обмін місцями на «Союзі» та комерційних місіях на кораблях Crew Dragon, створивши те, що NASA назвало «змішаними екіпажами». Такий підхід гарантує, що на МКС в будь-який момент буде принаймні один космонавт «Роскосмосу» та один астронавт NASA, якщо польоти кораблів «Союз» або комерційних кораблів Crew Dragon будуть припинені на тривалий період.
Незважаючи на заяву Рогозіна, 8 грудня представник NASA заявив, що агентства все ще працюють над укладанням угоди про обмін. «Як планувалось, NASA і «Роскосмос» завершують узгодження деталей угоди, згідно з якою ми будемо регулярно відправляти астронавтів і космонавтів на МКС на космічних кораблях один одного», — повідомив представник NASA Джош Фінч. Він також підтвердив, що місія Crew-5 запланована на осінь 2022 року.
Зусилля щодо завершення угоди про обмін місцями відбуваються під час загострення геополітичної напруженості між Росією та США, коли Росія переміщує військові сили до кордону з Україною. Останніми днями представники США попереджали, що Росія може готуватися до вторгнення в Україну на початку наступного року.
Вплив будь-яких військових дій на американо-російську співпрацю на МКС залишається неясним. На таку співпрацю в основному не вплинула анексія Росією Криму в 2014 році та вторгнення на схід України, враховуючи взаємну залежність двох країн щодо діяльності на МКС.
Після відеосаміту 7 грудня між президентом Джо Байденом і президентом Росії Володимиром Путіним Білий дім заявив, що Байден поінформував Путіна, що США та їх союзники «відповідатимуть рішучими економічними та іншими заходами у разі військової ескалації». У заяві не було детально розглянуто ці заходи, і конкретно не згадується про будь-який вплив на космічну співпрацю.
На пізнішому брифінгу з журналістами радник з національної безпеки Джейк Салліван сказав, що адміністрація Байдена не буде публічно обговорювати подробиці заходів, які вона планує вжити, якщо Росія вторгнеться в Україну. «Але ми досить детально доводимо до росіян заходи, які ми маємо на увазі», — сказав він, працюючи у координації з європейськими урядами. Він додав, що «те, чого ми не робили в 2014 році, ми готові зробити зараз».