Російський супутник був зруйнований на низькій навколоземній орбіті в результаті випробування російської протисупутникової зброї, в результаті чого створено тисячі уламків.
Виходячи з державних та комерційних даних, російський супутник «Космос-1408» був зруйнований вночі 14 або рано вранці 15 листопада. Супутник радіотехнічної розвідки «Космос-1408» («Целіна-Д») вагою близько 2000 кг був запущений в 1982 році, вийшов з ладу в 1984 році, востаннє був відстежений на орбіті висотою близько 485 км.
Речник Держдепартаменту США Нед Прайс заявив, що супутник був знищений протисупутниковою зброєю. «Російська Федерація безрозсудно провела руйнівне випробування протисупутникової ракети прямої дії проти одного зі своїх супутників», – сказав він на брифінгу 15 листопада. «Наразі в результаті випробування було виявлено понад 1500 уламків орбітального сміття, які можна відстежити, і сотні тисяч уламків меншого розміру, які зараз загрожують інтересам усіх країн». Він додав, що випробування «значно підвищить ризик для астронавтів і космонавтів на Міжнародній космічній станції, а також для інших пілотованих космічних польотів».
«Небезпечна та безвідповідальна поведінка Росії ставить під загрозу довгострокову стійкість космічного простору і наочно демонструє, що заяви Росії щодо протидії озброєнню космосу є нечесними та лицемірними», – сказав Н.Прайс.
Вранці 15 листопада семеро членів екіпажу МКС отримали вказівку перейти в кораблі Crew Dragon і Союз через «хмару сміття» та залишатися в них близько двох годин. Хмара сміття декілька разів наближалась до МКС, проте жодних повідомлень про пошкодження не надходило. Екіпаж МКС відновив планову діяльність вдень 15 листопада, хоча деякі частини МКС залишаються ізольованими в якості запобіжного заходу.
Через кілька годин після того, як Держдепартамент США оголосив про російське випробування протисупутникової зброї, NASA в окремій заяві підтвердило, що саме через уламки внаслідок цього випробування екіпажу МКС була надана вказівка перейти в свої кораблі.
«Як і держсекретар [Ентоні] Блінкен, я обурений цією безвідповідальною та дестабілізуючою дією», – сказав керівник NASA Білл Нельсон. «З її довгою та багаторічною історією польотів людини в космос неможливо уявити, щоб Росія поставила під загрозу не лише американських та міжнародних астронавтів-партнерів на МКС, а й їхніх власних космонавтів». Уламки, додав він, також загрожують китайській космічній станції.
«Росія продемонструвала свідоме нехтування безпекою, захищеністю, стабільністю та довгостроковою стійкістю космічного простору для всіх країн», – заявив командувач Космічним командуванням США генерал Джеймс Дікінсон 15 листопада. «Випробування Росією протисупутникової зброї чітко демонструють, що Росія продовжує розробляти протисупутникові системи, які підривають стратегічну стабільність і становлять загрозу для всіх країн».
До офіційної заяви Держдепартаменту США експертне співтовариство припускало, що супутник «Космос-1408» був зруйнований в результаті випробувань протисупутникової зброї, зокрема через російське попередження про запуск ракети з Плесецька для проведення випробування протисупутникової системи прямої дії.
Популярний блогер і астрофізик Гарвард-Смітсонівського центру астрофізики Джонатан МакДауелл (Jonathan McDowell) представив траєкторію польоту супутника «Космос-1408» (червона лінія), який знаходився в зоні на північ від Плесецьку приблизно о 02:45 UTC 15 листопада. За його оцінкою, положення супутника співпадає із закритими зонами для імовірного випробування російської протисупутникової ракети «Нудоль».
Зі свого боку, МО Росії підтвердило, що 15 листопада було успішно проведено випробування, в ході якого був збитий радянський супутник «Целіна-Д», що знаходиться на орбіті з 1982 року. МО РФ зазначило, що уламки, які з’являться після знищення під час випробувань недіючого супутника «Целіна-Д», не загрожуватимуть орбітальним станціям, супутникам і космічній діяльності.
Довідково: 15 грудня 2020 р. Росія попереджала про закриття повітряного простору для проведення випробувань. За оцінкою експертів Космічних сил США, було проведено випробування ракети системи ПРО А-325 PL-19 Nudol, яка може використовуватися як зброя-перехоплювач, але також може використовуватися для збиття супутників на орбітах від 100 до 1200 миль над поверхнею Землі.