Об’єднання
інноваційно-космічних кластерів

Росія блокує зусилля ООН щодо розробки норм для зменшення космічної загрози

Засідання робочої групи ООН, яка намагалася розробити норми для обмеження загрозливої військової діяльності в космосі, закінчилося безрезультатно — оскільки росія блокувала рух вперед всупереч чітким бажанням більшості країн-учасниць.

Робочі групи ООН функціонують на основі консенсусу, тобто будь-яка країна може накласти вето на розгляд.

Москва, яка проголосувала проти початкового створення робочої групи — офіційно Робочої групи відкритого складу ООН (OEWG) зі зменшення космічних загроз через розробку та впровадження норм, правил та принципів відповідальної поведінки — 31 серпня дала зрозуміти, що не дозволить опублікувати офіційний звіт для Генеральної Асамблеї ООН з детальним описом обговорених пропозицій і напрямків, в яких планується узгодження.

1 вересня російська делегація пішла ще далі — відмовилася від дипломатичного варіанту, скасувавши навіть процедурний звіт, присвячений дворічній роботі групи, на розчарування багатьох делегатів, які висловили побоювання, що цей крок створює негативний прецедент для майбутніх розглядів.

«Той факт, що навіть процедурний звіт, технічний документ OEWG, був заблокований, красномовно говорить про бажання загальмувати цей процес. Проте заяви переважної більшості делегатів свідчать про те, що, незважаючи на розбіжності щодо документації, сам процес був успішним», – сказала Джессіка Вест.

Голова російської делегації Костянтин Воронцов заявив, що позиція Москви була «дискримінованою та проігнорованою», незважаючи на те, що проєкт доповіді, поширений головою OEWG Гельмутом Лагосом Коллером (Чилі), містив пряме посилання на спільну російсько-китайську пропозицію щодо юридично обов’язкового договору про запобігання розміщенню зброї в космічному просторі.

Крім того, він стверджував, що сама концепція відповідальної поведінки в космосі не просто викликає розбіжності в міжнародному масштабі, але є нелегітимною, і тому не повинна бути пунктом порядку денного ООН. Невелика кількість країн, у тому числі Венесуела, Іран і Китай, підтримали заперечення росії.

Проте більшість країн не підтримують таку позицію, зробивши докладні заяви, щоб зафіксувати прогрес групи, і далі підтримали рішення голови подати неофіційне резюме обговорень до Генеральної Асамблеї ООН.

«Сесії OEWG, у тому числі цього тижня, продемонстрували значну зацікавленість держав у пошуку збіжних поглядів щодо зменшення космічних загроз», — сказав представник Філіппін Джонел Джон Домінго, який представляє міжрегіональну групу з 39 країн.

Facebook
Twitter

 

Об’єднання інноваційно-космічних кластерів України