Об’єднання
інноваційно-космічних кластерів

Провідні європейські космічні компанії утворили консорціум для розгортання супутникового угруповання зв’язку ЄС IRIS²

2 травня найбільші гравці європейської космічної галузі, виробники супутників Airbus Defence and Space і Thales Alenia Space та супутникові оператори Eutelsat, Hispasat і SES об’явили про утворення відкритого консорціуму для участі у торгах за проєктом створення супутникового угруповання зв’язку IRIS² Європейського Союзу. Зазначені компанії очолять новостворений консорціум.

До складу консорціуму також увійшли: супутниковий оператор Hisdesat, компанія з надання послуг космічних польотів Telespazio, аерокосмічний гігант Thales, фахівець з виробництва малих супутників OHB і наземні телекомунікаційні компанії Deutsche Telekom і Orange.

Консорціум заявив, що шукає стартапи та інші компанії для участі у проєкті.

Угруповання IRIS² (Infrastructure for Resilience, Interconnectivity and Security by Satellite – «Інфраструктура для забезпечення стійкості, взаємодії та безпеки через супутники») – це новий флагманський супутниковий проєкт ЄС для забезпечення суверенного безпечного супутникового зв’язку для державних користувачів в інтересах безпеки, оборони та економіки, а також для подолання цифрового розриву в Європі. У листопаді 2022 року ЄС виділив € 2,4 млрд на проєкт, який стане третьою флагманською космічною програмою Європи після програм Galileo та Copernicus.

Уряди всього світу інвестують у космічний потенціал безпеки та оборони. Наприклад, нещодавно Австралія уклала з компанією Lockheed Martin контракт на створення в країні суверенної військової системи супутникового зв’язку, а Велика Британія планує побудувати багатосупутникову систему для спостереження та розвідки, відому як програма ISTARI.

Консорціум заявив, що багатоорбітальне угруповання IRIS² буде сумісним із земною екосистемою. Для його розгортання передбачається створити синергію між державною та комерційною інфраструктурою, а також надання комерційних послуг для подолання цифрового розриву. Зазначені компанії брали участь у фінансованому техніко-економічному обґрунтуванні проєкту.

Наприкінці березня ЄС оприлюднив графік реалізації проєкту, окресливши 2023 та 2024 роки як роки розробки та перевірки. Угруповання планується розгорнути з 2025 по 2027 рік, а надання повного пакету послуг почнеться з кінця 2027 року.

Частина фінансування проєкту надходить від об’єднання ресурсів супутникового зв’язку ЄС GOVSATCOM, а основний контракт IRIS² почне діяти з середини 2025 року. IRIS² буде доповнювати та інтегруватися з GOVSATCOM.

Вартість контракту оцінюється у € 6 млрд протягом 12 років, частина фінансуватиметься ЄС, частина — Європейським космічним агентством (ЄКА) і приватними джерелами.

Рішення про укладання контракту не буде прийнято до початку 2024 року.

Facebook
Twitter

 

Об’єднання інноваційно-космічних кластерів України