5 липня Польське космічне агентство (Polska Agencja Kosmiczna, POLSA) повідомило про хід реалізації проєкту модернізації мережі глобальних оптичних датчиків, що використовуються для моніторингу навколоземних об’єктів (переважно супутників і космічного сміття). Цей проєкт є найбільшою польською астрономічною інвестицією за останні роки.
POLSA повідомило про завершення процесу приймання трьох нових датчиків, тобто комплектів телескопів – це сучасні, технологічно просунуті роботизовані системи спостереження з дистанційним керуванням.
Три обсерваторії розташовані на об’єктах в Австралії (Обсерваторія Siding Spring), Чилі (Deep Sky) і Південній Африці (Південноафриканська астрономічна обсерваторія).
Фінансування проєкту здійснювалося спільно з Європейською комісією, яка забезпечила половину фінансування, а іншу половину надала Польща. Загальна вартість інвестицій склала 34 млн злотих (близько € 7,6 млн).
Кожна обсерваторія включає чотири телескопи, які здатні охопити поле зору понад 170 квадратних градусів (square degrees). Кожен телескоп оснащений цифровою камерою sCMOS з високою роздільною здатністю 14x10k і швидкістю 10 кадрів на секунду. Телескопи можуть проводити спостереження незалежно або разом, щоб спостерігати більшу частину неба.
За даними POLSA, кожен телескоп матиме можливість спостерігати об’єкти розміром менше 10 см з відстані в кілька сотень кілометрів на низькій навколоземній орбіті, об’єкти розміром від 10 до 35 см на середніх навколоземних орбітах і об’єкти розміром більше 35 см на геостаціонарній орбіті.
Після того, як мережа повністю запрацює, основними її функціями будуть попередження про можливі зіткнення на орбіті, виявлення та деталізація фрагментації космічних об’єктів, а також попередження про об’єкти, які входять в атмосферу Землі.
Окрім трьох завершених обсерваторій, POLSA планує завершити розгортання ще двох обсерваторій в американських штатах Юта та Гаваї. Коли ці обсерваторії будуть завершені, агентство досягне глобального покриття.