Об’єднання
інноваційно-космічних кластерів

Погода внесла хаос у розклад американських польотів до МКС та назад

У розташуванні космодрому на узбережжі в тропічному кліматі є свої плюси, і незаперечні мінуси. Серед останніх сильна залежність розкладу польотів на орбіту від погоди, особливо у міжсезоння. Зараз одразу два американські космічні рейси, один до МКС, а другий назад, перебувають у постійному очікуванні чергового перенесення.

Ситуація наступна: четверо астронавтів місії Crew-2 на МКС чекають відповідних умов для посадки в Мексиканській затоці, а місія Crew-3 аналогічно очікує на сприятливу погоду для старту до станції. Причому одночасно ці два польоти виконувати не можна, щоб центр управління польотами та всі супутні служби не розпорошували свою увагу на два космічні кораблі. Проблем додають терміни, що підтискують – Crew Dragon, який зараз пристикований до МКС, сертифікований на 210 днів функціонування, а 198 з них уже пройшли.

NASA не відрізняється толерантністю до авантюр на зразок перевищення гарантованого часу роботи обладнання в пілотованих місіях. Тому фахівці агентства вже більше тижня пильно вивчають прогнози метеорологічної обстановки, щоб відловити в них більш-менш відповідне безпечне вікно тривалістю хоча б кілька годин. Але природа не надто прихильна людям – у цей час року погода на східному узбережжі Флориди, де знаходиться Космічний центр ім. Кеннеді (KSC), змінюється практично непередбачувано і буквально щогодини.

Останнє оновлення планів, яке опублікувало NASA у своєму твіттері – відстикування Crew-2 від МКС о 19:05 UTC 8 листопада, а старт Crew-3 відбудеться не раніше ніж 10 листопада. Точний час запуску оголосять пізніше, раніше його призначали на 02:00 UTC 11 листопада, а до цього – на 30, 31 жовтня, 3 та 10 листопада. Більшість затримок пов’язані з погодними умовами, але були й технічні несправності.

Зокрема, місія Inspiration 4, перший політ космічного корабля SpaceX Crew Dragon під керуванням екіпажу, що складався з непрофесійних астронавтів, виявила проблему із туалетом. Після повернення капсули та її детальної інспекції з’ясувалося, що один із шлангів системи видалення біологічних відходів відклеївся і під внутрішньою обшивкою житлового відсіку скупчилися краплі урини. Такий стан справ представляв не тільки можливі незручності для людей на борту, але й реальну загрозу техніці.

Справа в тому, що як сама по собі сеча, так і хімікати, які використовуються для її консервації в баку корабля, здатні викликати корозію при попаданні на деталі під обшивкою. Аналіз несправності на капсулі Resilience, що повернулася з космосу, в якій пройшла місія Inspiration 4, показав, що збитки були незначними. Але аналогічна конструкція туалету використовувалася і в кораблі Endeavour (Crew-2), пристикованому до МКС, і Endurance (Crew-3), який вже встановлений на ракету Falcon 9 і готується до запуску. В останньому випадку інженери SpaceX просто замінили шланги на паяні за кілька днів і проблему усунули докорінно.

А ось з тим кораблем, що вже довгі місяці перебував у космосі, ситуація була не зовсім зрозуміла. Екіпажу МКС довелося провести інспекцію туалету на орбіті – зняти обшивку та оглянути всю систему видалення біологічних відходів. З одного боку, сантехнікою майже не користувалися, оскільки Endeavour менше ніж за добу дістався станції, де є свої зручності. З іншого, якщо протікання все ж таки відбулось, у рідини було набагато більше часу, щоб завдати шкоди обладнанню. Виявилося, що техніка збій таки дала, але шкода мінімальна.

Фахівці NASA зважили всі ризики та дозволили повернення корабля на Землю з екіпажом. Астронавтам просто заборонили користуватися туалетом, а природні потреби людям доведеться протягом двадцятигодинного польоту справляти в так звану білизну, що вбирає. Іншими словами, у підгузки. Загалом ситуація нервова, неприємна, але не катастрофічна. Екіпаж місії Crew-2 ще має кілька днів на повернення додому, хай і з деякими незручностями. А МКС на кілька діб знову опиниться з командою всього з трьох осіб, доки Crew-3 не дозволять зліт.

Facebook
Twitter

 

Об’єднання інноваційно-космічних кластерів України