Об’єднані Арабські Емірати (ОАЕ) погодилися розробити модуль зі шлюзовою камерою для місячної орбітальної станції Lunar Gateway, що допоможе завершити проєктування цієї станції та підвищити роль ОАЕ в дослідженні Місяця за програмою «Артеміда».
7 січня NASA та Космічний центр імені Мохаммеда бін Рашида (MBRSC) ОАЕ оголосили, що ОАЕ надасть шлюзову камеру для екіпажу та наукових досліджень (Crew and Science Airlock) для станції Lunar Gateway. Цей модуль дозволить екіпажам Gateway здійснювати виходи у відкритий космос за межами Lunar Gateway, а також встановлювати та замінювати зовнішні наукові навантаження.
У повідомленні не вказано, коли шлюз буде додано до Lunar Gateway, хоча Хамдан бін Мохаммед, спадкоємний принц Дубая, написав у пості в соціальних мережах, що проєкт буде завершено в 2030 році. В рамках цієї угоди ОАЕ отримають місце в майбутній місії Artemis.
«Сполучені Штати та Об’єднані Арабські Емірати відзначають історичний момент у співпраці наших країн у космосі та майбутньому освоєнні людиною космосу, – заявив адміністратор NASA Білл Нельсон, оголошуючи про угоду. – Надання ОАЕ шлюзу для Lunar Gateway дозволить астронавтам проводити новаторські наукові дослідження в далекому космосі та готуватися одного дня відправити людство на Марс».
Проєкт Lunar Gateway був задуманий як продовження існуючого партнерства міжнародної космічної станції за участю США, Європи, Японії та Канади. Gateway працюватиме на майже прямолінійній гало-орбіті навколо Місяця, щоб підтримувати посадку в південному полярному регіоні Місяця. Станцію буде створено протягом серії місій, починаючи з запуску силової установки та житлового модуля на Falcon Heavy у 2025 році.
Спочатку росія збиралася надати модуль зі шлюзовою камерою, але вийшла з програми Lunar Gateway після того, як тодішній керівник «Роскосмосу» Д. Рогозін у 2021 році заявив, що проєкт є занадто «американоцентричним» для його країни. Наприкінці 2022 року офіційні особи NASA заявили, що вони ведуть переговори з неназваною країною, яка не є частиною поточного партнерства з МКС, щодо надання шлюзу.
Приблизно в той же час виконавчий директор компанії Boeing Джон Малхолланд повідомив еміратській газеті The National, що компанія веде переговори з урядом ОАЕ щодо розробки шлюзу для Gateway. Відтоді не було підтвердження цих планів від ОАЕ, а також жодної оновленої інформації ні від країни, ні від Boeing.
Угода є останньою віхою у розвитку космічної програми ОАЕ. Це включає успішну місію Hope, яка вийшла на орбіту навколо Марса в лютому 2021 року, і довготривалу місію на МКС астронавта ОАЕ Султана Аль Неяді у складі екіпажу місії Crew-6 минулого року.
ОАЕ виявили інтерес до участі як у проєкті «Артеміда» під керівництвом NASA, так і в альтернативній програмі під керівництвом Китаю – Міжнародної місячної дослідницької станції (International Lunar Research Station, ILRS). ОАЕ були однією з перших восьми країн, які підписали «Угоди Артеміди», які описують найкращі практики освоєння космосу, але самі по собі не гарантують участі в кампанії «Артеміда».
У листопаді 2023 року Університет Шарджі ОАЕ підписав меморандум про взаєморозуміння з Лабораторією глибокого космосу Китаю щодо співпраці в рамках ILRS. У 2022 році Космічний центр імені Мохаммеда бін Рашида підписав угоду з Китаєм про політ невеликого місяцехода в рамках майбутньої місії китайського посадкового модуля на Місяць, але, як повідомляється, цей план був заблокований обмеженнями експортного контролю США.
«Це історична подія та кульмінація імпульсу, який почався, коли ОАЕ стали одним із засновників «Угод Артеміди», – сказав Майк Голд, директор з розвитку компанії Redwire і колишній співробітник NASA, який допомагав у розробці Угод.
«Gateway є фізичним проявом міжнародної природи «[Угод] Артеміди», – сказав він. – У той час, коли світ стикається з конфліктами та чварами, дослідження космосу об’єднує нас так, як це не може зробити жодна інша сфера діяльності. Сміливе зобов’язання ОАЕ побудувати у буквальному сенсі прохід на Місяць ще більше розширило єдине глобальне партнерство, яке лежить в основі «[Угод] Артеміди»».