Об’єднання
інноваційно-космічних кластерів

Новозеландська компанія Dawn Aerospace розширює свою діяльність у Франції

Новозеландська космічна компанія Dawn Aerospace 14 листопада оголосила про створення нової дочірньої компанії Dawn Aerospace France SAS, яка базуватиметься в Тулузі (Франція). Спочатку офіс займатиметься підтримкою клієнтів, розвитком бізнесу, а також дослідженнями та розробками (R&D). Dawn Aerospace вже має офіси у Новій Зеландії, Нідерландах та США.

Оголошення про створення дочірньої компанії було зроблено на виставці Space Tech Expo Europe у Бремені, на виставковому стенді французького регіону Окситанія. На заході був присутній віце-президент цього регіону Джаліл Бенабділла.

Компанія вважає, що цей крок дозволить їм побудувати довгострокові партнерські відносини з французькими компаніями для виробництва унікальних силових установок у Тулузі, місті з багатою історією в аерокосмічній галузі.

Dawn є швидко зростаючим постачальником супутникових хімічних екологічно чистих рушійних установок. На даний момент компанія має 69 одиниць апаратного забезпечення на 14 діючих супутниках і ще 200 – доставлених міжнародним клієнтам, які очікують на запуск. У системах використовуються нетоксичні види палива, закис азоту та пропілен, що, як стверджує компанія, значно зменшує складність і витрати, пов’язані з широко використовуваними токсичними паливами, такими як гідразин.

«Ми раді пустити коріння в Тулузі, місті з багатою історією в аерокосмічній галузі та сильною спільнотою аерокосмічних новаторів, – сказав Стефан Пауелл, генеральний директор Dawn Aerospace. – Цей крок робить нас ближчими до наших французьких клієнтів і дозволить нам побудувати довгострокові партнерські відносини з французькими компаніями для надання унікальних рушійних установок європейського виробництва».

Компанія Dawn Aerospace також будує космічний літак, який стане їхньою багаторазовою ракетою-носієм. Безпілотний прототип зменшеного масштабу для демонстрації технологій Mk-II Aurora здійснив 50 випробувальних польотів, під час 47 з них використовувалися сурогатні реактивні двигуни, а під час 3 – реальні ракетні двигуни.

Facebook
Twitter

 

Об’єднання інноваційно-космічних кластерів України