Об’єднання
інноваційно-космічних кластерів

Компанія Space Norway купує супутниковий бізнес компанії Telenor для розширення космічних амбіцій

Норвезька державна телекомунікаційна компанія Telenor 16 листопада оголосила про плани продати свій супутниковий підрозділ компанії Space Norway, яка є частиною космічного агентства країни, в рамках угоди на суму близько $ 216 млн.

Уряд Норвегії повністю володіє компанією Space Norway і докладає зусиль для отримання дозволу парламенту на виділення капіталу, необхідного для фінансування угоди, що допоможе консолідувати космічні інтереси країни.

«Придбання сприятиме створенню великого норвезького супутникового оператора, який разом із зростаючою норвезькою космічною галуззю зможе зміцнити позиції Норвегії як космічної держави, – сказав Ян Крістіан Вестре, міністр торгівлі та промисловості Норвегії. – У той же час це придбання гарантує, що Норвегія в період зростання геополітичної нестабільності збереже контроль над супутниками, які мають вирішальне значення для критичних суспільних функцій і стратегічно важливі для країни».

Уряд Норвегії володіє більшістю акцій, якими Telenor торгує на головній фондовій біржі Норвегії.

Telenor Satellite володіє та керує трьома КА на геостаціонарній орбіті – Thor 5, Thor 6 і Thor 7, а також орендує потужність супутника Intelsat на тій самій орбіті, що забезпечує телекомунікаційне та ефірне покриття Європи, Близького Сходу і Північної Африки.

Компанія Space Norway була створена близько 10 років тому для закупівлі космічних апаратів для «Арктичної супутникової широкосмугової місії» (Arctic Satellite Broadband Mission, ASBM) – двосупутникової системи на високоеліптичних орбітах, вартістю $ 450 млн, для забезпечення зв’язку на широтах, недоступних для геостаціонарних супутників.

Запуск цих супутників, побудованих американською компанією Northrop Grumman, заплановано цього року на ракеті Falcon 9 компанії SpaceX з бази Космічних сил США Ванденберг у Каліфорнії.

Space Norway також керує чотирма КА морського спостереження для Норвезької берегової адміністрації (Norwegian Coastal Administration) та планує запустити ще два невеликі радіолокаційні супутники для моніторингу норвезьких вод.

Компанія також управляє підводними волоконно-оптичними кабелями, що з’єднують материкову Норвегію з наземною станцією на Шпіцбергені, якою керує компанія KSAT, постачальник супутникової інфраструктури для полярних зон, що наполовину належить Space Norway.

Даг Столан, генеральний директор Space Norway, сказав, що придбання активів Telenor Satellite зміцнить глобальну присутність Норвегії в космосі та відкриє шлях для нових проєктів.

«Процес придбання нового супутника серії Thor розпочнеться негайно», – сказав Даг Столан, який очолив компанію в червні.

Хоча ця угода передбачає відмову Telenor від космічних операцій та зосередження уваги на своєму основному бізнесі в галузі наземного зв’язку, телекомунікаційна компанія підписала лист про наміри з Space Norway, в якому викладено її подальшу співпрацю у сфері нових супутникових послуг.

Сукупний дохід компаній Space Norway і Telenor Satellite за 2022 рік склав близько 1,8 млрд норвезьких крон ($ 165 млн), а обсяг невиконаних замовлень склав близько 13 млрд норвезьких крон.

В об’єднаній групі буде працювати близько 170 співробітників.

Facebook
Twitter

 

Об’єднання інноваційно-космічних кластерів України