Об’єднання
інноваційно-космічних кластерів

Northrop Grumman спільно з кількома аерокосмічними та автомобільними компаніями розробляє концепцію місячного ровера

16 листопада промислова група під керівництвом компанії Northrop Grumman представила дизайн конструкції місячного всюдихода-ровера, який вона пропонує розробити для майбутніх місій програми «Артеміда».

Northrop Grumman буде керувати розробкою запропонованого місяцехода, використовуючи свій досвід у різних проєктах створення космічних кораблів. Компанія Intuitive Machines розробить оновлену версію свого посадкового модуля Nova-C під назвою Nova-D, для доставки ровера на поверхню Місяця. Компанія Lunar Outpost, яка зараз розробляє невеликий роботизований ровер MAPP, що відправиться на Місяць на посадковому модулі Nova-C у 2022 році, застосує свій досвід розробки цього ровера у новому проєкті. Компанія AVL, що займається розробкою, моделюванням та тестуванням транспортних засобів, надасть досвід роботи з електромобілями та технологією автономного водіння. Компанія Michelin, виробник шин, запропонує «безповітряне рішення для шин» ровера.

Компанії надали небагато технічних подробиць про місяцехід. Однак очікується, що ровер зможе керуватися як астронавтами, так і дистанційно, а також буде здатний пропрацювати до 10 років. Розміри ровера компанії не розкривають, але посадковий модуль Nova-D розрахований на транспортування корисного навантаження до 500 кг на поверхню Місяця.

Northrop Grumman – не єдина компанія, яка оголосила про наміри розробити місяцехід. У травні 2021 року Lockheed Martin оголосила про партнерство з General Motors для роботи над проєктом місяцехода для програми «Артеміда». Компанії заявили, що поєднуватимуть досвід Lockheed у сфері розробки космічних систем із можливостями GM у сфері електромобілів та автономності для розробки концепції місяцехода, яка все ще знаходиться на ранніх стадіях.

У серпні 2021 року NASA опублікувало запит на інформацію про концепції місячного всюдихода (lunar terrain vehicle, LTV), але не встановило графік розгляду пропозицій та закупівлі роверу. Особливий інтерес NASA зосередило на здатності концепцій LTV витримати умови тривалої місячної ночі, працювати до 10 років, а також на способі доставки посадкових апаратів на місячну поверхню, як комерційної послуги.

Facebook
Twitter

 

Об’єднання інноваційно-космічних кластерів України