Марсохід Perseverance здійснив посадку в лютому на дні марсіанського кратера Езеро діаметром 45 кілометрів. Це місце посадки обрали, базуючись на попередніх спостереженнях за Марсом, які показали, що в давнину в цьому кратері знаходилися велике озеро і дельта річки. Фотографії, які були зняті Perseverance, підтверджують це припущення.
У Perseverance є два основних завдання місії вартістю $ 2,7 млрд: пошук ознак давнього життя на Марсі, а також збір і консервація зразків матеріалів, які пізніше будуть доставлені на Землю для подальших досліджень. Кратер Езеро був визнаний придатним місцем для цієї роботи, грунтуючись на даних, зібраних космічними апаратами на кшталт Mars Reconnaissance Orbiter NASA.
Бенджамін Вайс (Benjamin Weiss), професор планетних наук в Массачусетському технологічному інституті, говорить, що ще не почавши свою подорож Червоною планетою марсохід допоміг знайти відповідь на складне питання, а саме, чи був цей кратер колись озером. Знімки з орбіти показали особливу структуру дна Езеро, яку члени місії інтерпретували як дельту – місце, де річка впадала в озеро близько 3,7 мільярда років тому. Ця локація, на думку вчених, може містити докази існування стародавніх марсіанських мікробів.
У результатах дослідження, опублікованого 7 жовтня в журналі Science, дослідники проаналізували ранні фотознімки цієї передбачуваної дельти, зняті Perseverance здалеку за допомогою інструментів Mastcam-Z і SuperCam. На цих фотографіях зображений край дельти, а також пагорб, який отримав назву Kodiak, що, на думку вчених, є серйозною гідрологічною ознакою. Знімки Kodiak були особливо чіткими, і команда побачила на них виразні шари наносів, які могли бути відкладені тільки річкою, що впадає в озеро. Дослідники відзначають, що знімки дозволять побудувати сценарій формування дельти і активності озера, а також визначити правильні шари для аналізу і відбору проб. Цікаво, що спостереження Perseverance показують, що глибина стародавньої водойми Езеро приблизно на 100 метрів менше, ніж передбачалося після аналізу даних, отриманих з орбіти.
Сьогодні кратер Езеро абсолютно сухий, як і решта поверхні Марса. Вчені вважають, що планета висохла близько 3,5 мільярдів років тому, після того, як її магнітне поле зникло, і колись щільна атмосфера стала вразливою до руйнування зарядженими частинками з Сонця.
Нещодавно опубліковані фотографії розкривають більше подробиць про озеро Езеро. Знімки, зроблені Perseverance, показують великі валуни діаметром до 1,5 метра у верхніх шарах основного оголення дельти. За словами дослідників, для їх переміщення був потрібний дуже потужний потік, близько 3 тисяч кубічних метрів води щосекунди. Такі потоки могли бути результатом льодовикових зсувів або раптових повеней, викликаних дощами.
Дослідники відзначають, що знімки Perseverance дають потенційну можливість визначити момент, коли кратер перетворився зі сприятливого для життя середовища в пустелю, якою він зараз є. Якщо вченим вдасться виконати заплановану програму Perseverance, вони зможуть краще дослідити процес формування дельти. Команда прагне направити марсохід, який на сьогоднішній день проїхав 2,61 км через кратер, до оголення дельти і зібрати зразки, відкладені в епоху, коли у цьому місці було спокійне озеро.
Варто відзначити, що NASA відключила зв’язок з Perseverance до 16 жовтня, оскільки в даний момент Земля і Марс знаходяться по різні боки від Сонця, що може негативно позначитися на передаванні команд марсоходу.