Китай планує здійснити посадку своєї місії Chang’e-7 на освітленому боці кратера Шеклтон біля південного полюса Місяця у 2026 році.
Місія Chang’e-7 буде спрямована в одне з небагатьох місць на південному полюсі Місяця, які, як вважається, пропонують винятково тривалі періоди освітлення, згідно з науковою статтею “Scientific Objectives and Payload Configuration of the Chang’E-7”, нещодавно опублікованою в журналі “National Science Review”.
Вказаний район, заявлений як освітлений схил кратера Шеклтон, можливо, відповідає місцю посадки під назвою «Пік біля Шеклтона» (Peak Near Shackleton), визначеному для пілотованої космічної місії Artemis 3 NASA.
Таке місце може забезпечити сприятливе освітлення, перебуваючи при цьому близько до постійно затінених регіонів, де можуть бути речовини, такі як водяний лід.
Місія Chang’e-7 націлена на отримання цінних даних для майбутнього дослідження Місяця та потенційного використання його ресурсів. Ця місія також є ключовим елементом планів Китаю щодо створення своєї Міжнародної місячної дослідницької бази (International Lunar Research Base, ILRS) у 2030-х роках.
Підготовчі плани Китаю щодо створення ILRS включають місію з використання ресурсів на південному полюсі Місяця Chang’e-8. Планується, що її буде запущено не раніше 2028 року.
Спільно місії Chang’e-7 та -8 складуть основний контур майбутньої ILRS.
Китай зараз намагається залучити партнерів для участі в проєкті ILRS. Єгипет став останньою країною, яка підписала угоду у грудні 2023 року.
Багатофункціональна місія Chang’e-7 включатиме орбітальний апарат, посадковий модуль, ровер і літаючий міні-зонд. Вони будуть досліджувати середовище та ресурси південного полюса Місяця за підтримки супутника зв’язку Queqiao-2, який, як очікується, буде запущений у лютому за допомогою ракети Long March 8 для підтримки поточних та майбутніх місій.
Супутник вагою 1200 кг матиме параболічну антену діаметром 4,2 м, а термін його служби становитиме більше 8 років.
Queqiao-2 спочатку підтримуватиме безпрецедентну місію повернення зразків з дальньої сторони Місяця Chang’e-6, запуск якої очікується орієнтовно у травні. Супутник також сприятиме продовженню роботи місячного посадкового модуля та місяцехода місії Chang’e-4.
Супутник-ретранслятор також матиме три корисних навантаження, які відіграватимуть визначену роль у загальних наукових цілях Chang’e-7. Для підтримки місії Chang’e-6 супутник Queqiao-2 працюватиме на 24-годинній еліптичній орбіті. В подальшому він буде переведений на аналогічну орбіту з 12-годинним періодом для місій Chang’e-7 і -8.