Китай готується запустити пару місячних експериментальних технологічних супутників для тестування навігації та зв’язку на місячній орбіті.
Супутники Tiandu-1 та Tiandu-2 мають бути запущені разом з Queqiao-2, місячним ретрансляційним супутником зв’язку, щоб підтримати майбутні місії Chang’e на дальню сторону Місяця та на південний полюс Місяця.
Tiandu-1 і 2 літатимуть на навколомісячній орбіті та проводитимуть випробування для перевірки технологій навігації та зв’язку. У випробуваннях будуть використовуватися методи лазерного визначення дальності від супутника до поверхні та міжсупутникові мікрохвильові методи визначення дальності.
Метою супутників Tiandu є отримання інформації, необхідної для розгортання передбачуваного місячного навігаційного та комунікаційного угруповання Queqiao Китаю. Ця система надасть допоміжні послуги для операцій на поверхні Місяця. Роботизовані та пілотовані операції на місяці, особливо на південному полюсі Місяця – області інтенсивного інтересу – або на зворотній стороні Місяця, стикаються з обмеженнями зв’язку прямої видимості.
Компанія Lockheed Martin і Європейське космічне агентство (ESA) також планують створити місячні угруповання, що включатимуть послуги позиціонування, навігації та синхронізації часу. Ці системи зіткнуться з викликами, включаючи зв’язок зі станціями на Землі та на поверхні Місяця, інтеграцію навігації та зв’язку, підтримку міжсупутникового зв’язку та більш жорстке сонячне радіаційне середовище.
Однак, ранні уявлення про китайське угруповання Queqiao припускають більш широку систему космічних апаратів, розміщених у навколомісячному просторі та точках Лагранжа Земля-Місяць, які потім розширюватимуться, утворюючи міжпланетні станції.
Початкові випробування Tiandu є частиною створення інфраструктури для підтримки проєкту Міжнародної місячної дослідницької станції (ILRS), який очолює Китай. Цей проєкт спрямований на створення місячної бази у 2030-х роках, і Лабораторія дослідження глибокого космосу (DSEL), створена при Національному космічному управлінні Китаю (CNSA) у 2022 році, активно залучає міжнародних партнерів. Китай також має намір відправити пару астронавтів на Місяць до 2030 року.
Китайські державні ЗМІ повідомляють, що запуск Queqiao-2 і супутників Tiandu відбудеться в першій половині року. Однак, запуск за допомогою ракети Long March 8 з прибережного космодрому Веньчан очікується в лютому або березні. Це дасть час для введення в експлуатацію Queqiao-2 перед запуском місії повернення зразків з дальньої сторони Місяця Chang’e-6, запланованим приблизно в травні.