Об’єднання
інноваційно-космічних кластерів

Космічне командування США вважає, що цивільний, комерційний і безпековий космічні сектори стають все більше взаємозалежними

29 серпня Космічне командування США святкувало свою 4-ту річницю. Того дня заступник командувача Космічним командуванням США генерал-лейтенант Джон Шоу опублікував на інтернет-ресурсі SpaceNews статтю «Ласкаво просимо до Третьої космічної ери» (“Welcome to the Third Space Age”). У зазначеній статті він пояснює, чому у США сектор національної безпеки, комерційний і цивільний космічний сектори об’єднуються стають все більш взаємозалежними.

Найзначнішою рисою Третьої космічної ери Шоу визначив появу та розвиток загроз і потенціальних конфліктів у космосі. В останні роки Пекін і Москва продемонстрували протисупутникові можливості, починаючи від різноманітних систем постановки перешкод до кінетичних платформ знищення, і вони продовжують розвивати ці можливості.

Це небажаний розвиток подій, але це також не повинно бути несподіванкою. Жодна сфера в історії людства — суша, море, повітря, кібер-простір — не була захищена від загроз, коли переваги та можливості в цих сферах досягли точки, коли вони могли бути корисними, навіть вирішальними, для економічних чи військових зусиль.

Космічне командування США, яке було створено чотири роки тому, 29 серпня 2019 року, призначено для захисту від цих нових загроз, для забезпечення безперервного надання космічних послуг для наземних служб, для гарантування безпеки астронавтів тощо.

Крім появи загроз, ще однією визначальною характеристикою Третьої космічної ери є те, як комерційний сектор взяв на себе лідерство в інноваціях і творчості, на відміну від Першої та Другої космічної ери.

Перша космічна ера збіглася з Холодною війною, спричиненою запуском радянського супутника в 1957 році, і закінчилася з розпадом Радянського Союзу в 1991 році. В ту еру у космічній діяльності домінував сектор національної безпеки США, який розвинув передові можливості стратегічного спостереження та розвідки, неперевершені навіть сьогодні.

З розпадом Радянського Союзу розпочалася Друга космічна ера, коли NASA зробило політ людини на низьку навколоземну орбіту звичайною справою. Комерційна космічна галузь розробила великомасштабні космічні можливості дешевшого глобального зв’язку, телебачення, системи глобального позиціонування (GPS) тощо. У космічному секторі національної безпеки діяльність була зосереджена на забезпеченні космічних можливостей аж до тактичного рівня з більшою точністю, своєчасністю та масштабом. Проте все це відбувалося у космічній області, яка на той час була доброзичливою та не представляла загрози.

Тепер, коли комерційний сектор бере на себе лідерство в розробці технологій і можливостей цифрової епохи в Третю космічну еру, сектор національної безпеки стає вимогливим клієнтом.

Для гарантованого забезпечення космічного домену, сектор національної безпеки закликає промисловість переглянути підходи до того, як будуються супутники — дорогі, з тривалим життєвим циклом і обмеженим паливом — і забезпечити їх більшу маневреність.

Можливо, найвидатнішою характеристикою Третьої космічної ери є ступінь, до якої всі космічні сектори та актори стали взаємозалежними один від одного. Цивільний космос потребує комерційних рішень і партнерства з національною безпекою. Комерційний космос потребує механізмів безпеки. А космос національної безпеки просто не може бути успішним сам по собі.

Facebook
Twitter

 

Об’єднання інноваційно-космічних кластерів України