Об’єднання
інноваційно-космічних кластерів

Компанія Rocket Lab представила суборбітальну випробувальну ракету, призначену для гіперзвукових тестових польотів

17 квітня компанія Rocket Lab USA, Inc, провідна компанія, що займається запусками та космічними системами, офіційно представила ракету HASTE (Hypersonic Accelerator Suborbital Test Electron), суборбітальну випробувальну ракету-носій, створену на основі ракети-носія Electron. HASTE забезпечить можливості суборбітальних польотних випробувань з високою частотою запуску для просування розвитку технологій гіперзвукових систем. Перший запуск нової ракети заплановано на першу половину 2023 року для конфіденційного клієнта.

«Rocket Lab має значний досвід надання індивідуальних і надійних космічних можливостей для цивільного космосу та служб національної безпеки за допомогою систем запуску та космічних систем, і HASTE є продовженням цього, – заявив Брайан Роджерс (Brian Rogers), старший директор Global Launch Services, – Можливості гіперзвукових і суборбітальних випробувань є ключовими пріоритетами для країни, але здатність Міністерства оборони тестувати ці системи була обмеженою. Для розробки HASTE ми взяли за основу перевірений транспортний засіб Electron і адаптували його спеціально для надання високопродуктивних, частих і економічно ефективних можливостей для гіперзвукових і суборбітальних випробувань з використанням нашого стартового майданчика у Вірджинії. Важливо, що HASTE не є обіцянкою можливостей майбутнього – це завершена ракета-носій, готова до польоту вже зараз, причому перша зараз готується до запуску на нашому Центрі інтеграції та контролю у Воллопсі, штат Вірджинія, у найближчі місяці».

HASTE розроблена на основі флагманської ракети-носія Electron компанії Rocket Lab, яка забезпечує надійний доступ до орбіти з 2018 року та успішно розгорнула супутники для NASA, Національного розвідувального управління (NRO), Агентства передових оборонних дослідницьких проєктів (DARPA) і Космічних сил США. HASTE використовує ту ж інноваційну конструкцію з вуглецевого композиту та двигуни Rutherford, надруковані на 3D-принтері, що і Electron, але має модифікований верхній ступінь (Kick Stage) для запуску гіперзвукового корисного навантаження, більшу вантажопідйомність до 700 кг та варіанти спеціальних обтічників для розміщення більшого корисного навантаження.

Rocket Lab була обрана компанією Dynetics для забезпечення можливостей гіперзвукового випробувального запуску в рамках проєкту Multiservice Advanced Capability Test Bed (MACH-TB), який здійснюється підрозділом Crane Naval Surface Warfare Center (NSWC) від імені Міністерства оборони США. Крім того, підрозділ Defense Innovation Unit (DIU) також вибрав Rocket Lab для створення прототипу гіперзвукового запуску на HASTE в рамках програми HyCAT (Hypersonic and High-cadence Testing Capabilities), яка спрямована на підвищення частоти гіперзвукових випробувань при зниженому рівні вартості традиційних льотних випробувань. У рамках цієї ініціативи Rocket Lab досліджуватиме можливість інтеграції корисних навантажень, що працюють з використанням гіперзвукового прямоточного повітряно-реактивного двигуна (ГППРД), включаючи транспортний апарат DART AE (Additive Engineering), розроблений австралійською компанією Hypersonix Launch Systems. Це продовжує партнерство DIU та Rocket Lab, яке розпочалося в рамках програми SSC-RALI (Space Systems Command Rapid Agile Launch Initiative) у 2018 році, надаючи Міністерству оборони можливості швидкого та гнучкого запуску. Завдяки успіху прототипу будь-яка організація Міністерства оборони може використовувати каталог рішень DIU, щоб отримати послуги запуску від Rocket Lab.

Rocket Lab також була обрана Агентством протиракетної оборони за програмою MDA/TC (Missile Defense Agency Targets and Countermeasures) для проведення дослідження з оцінки різноманітних корисних навантажень на HASTE, завершення якого створило основу для майбутніх випробувальних польотів.

HASTE буде в основному експлуатуватися Rocket Lab National Security (RLNS), дочірньою компанією, що повністю належить Rocket Lab, створеною для обслуговування унікальних потреб оборонної та розвідувальної спільноти США та їхніх союзників. Місцем запуску HASTE буде стартовий комплекс 2 Rocket Lab, розташований на комерційному космодромі Mid-Atlantic Regional Spaceport, який займає південну частину Центру польотів NASA Wallops Flight Facility у Вірджинії.

Facebook
Twitter

 

Об’єднання інноваційно-космічних кластерів України