Об’єднання
інноваційно-космічних кластерів

Індія підписує «Угоди Артеміди», зміцнюючи зв’язки зі СШАв космічній гонці з Китаєм

Індія підписала «Угоди Артеміди», спрямовані на встановлення норм для дослідження та експлуатації Місяця, Марса та потенційно багатих корисними копалинами астероїдів, що, на думку чиновників та експертів адміністрації Байдена, є стратегічною перемогою космічної політики США.

Про підписання офіційно оголосили прем’єр-міністр Індії Нарендра Моді та президент США Джо Байден на прес-конференції 22 червня. Ця угода стала частиною пакету угод, підписаних під час першого офіційного державного візиту Моді до Вашингтона, який розпочався 21 червня.

«Прийнявши рішення приєднатися до «Угод Артеміди», ми зробили великий крок вперед у нашій космічній співпраці. Коротше кажучи, для партнерства Індії та Америки навіть небо не є межею», – сказав Моді.

За словами офіційних осіб та експертів, приєднання Нью-Делі до «Угод Артеміди» є стимулом для зусиль США згуртувати союзників, щоб допомогти протистояти розширенню Китаєм своєї власної цивільної та військової космічної діяльності, а також використанню Пекіном космосу як інструменту м’якої сили на світовій арені. Індія давно вважала Китай своїм ключовим геополітичним суперником – наприклад, у 2007 році вона приєдналася до США, Австралії та Японії в Чотиристоронньому діалозі з питань безпеки (Quadrilateral Security Dialogue), широко відомому як Quad («Четвірка»).

«Підписання Індією «Угод Артеміди» розвиває те, що Індія може зробити в рамках таких платформ, як Quad – у попередній заяві Quad говорилося, що партнери Quad будуть співпрацювати один з одним щодо глобальних правил дорожнього руху в космічному просторі – це конкретна дія з позиції, яку Індія підписала в заяві Quad», – пояснив Раджесварі Піллай Раджагопалан, директор Центру безпеки, стратегії та технологій (Center for Security, Strategy & Technology, CSST) у складі незалежного глобального аналітичного центру Observer Researcher Foundation, який базується у Делі.

Індія, як і Китай, поспішає посилити свою космічну могутність, нарощуючи свою армію та розробляючи амбітну програму цивільних досліджень. Індія також належить до невеликого клубу країн, які випробували протисупутникові ракети, приєднавшись до США, Росії та Китаю в 2019 році з місією Shakrit, в ході якої було знищено випробувальний супутник за допомогою модифікованої версії балістичної ракети Privthi.

Нью-Делі давно відомий тим, що уникає тісних зв’язків у галузі космічної політики з США чи Росією, а також непохитною незалежністю своїх зусиль щодо освоєння космосу як у цивільних, так і військових цілях.

Крім того, Індія обережно ставилася до добровільних угод щодо конкретизації міжнародної космічної політики, натомість віддаючи перевагу створенню сукупності норм міжнародного права для регулювання глобальної космічної діяльності. Наприклад, Нью-Делі протягом багатьох років виступав за юридично обов’язковий договір про запобігання розміщення космічної зброї, який має бути узгоджений на Конференції з роззброєння в Женеві.

Таким чином, підписання «Угод Артеміди» є «справді дуже важливою справою, оскільки це загальний відхід від того, як Індія керувала міжнародними космічними договорами та переговорами, – вважає Пранав Сатьянат, науковий співробітник Ради стратегічних і оборонних досліджень у Нью-Делі. – Індія явно виступає за юридично зобов’язуючі інструменти як для цивільної, так і для військової космічної діяльності».

Індія стала 27-ю країною, яка підписала угоди, які офіційні особи США вважають ключовим компонентом загальної стратегії Вашингтона щодо зменшення вірогідності виникнення майбутніх конфліктів у космосі, оскільки країни борються за доступ до орбітальної нерухомості (зокрема на Місяці та у навколомісячному просторі) та, у майбутньому, за такі ресурси, як вода та стратегічні корисні копалини.

Окрім підписання «Угод Артеміди», національне космічне агентство Індії, Індійська організація космічних досліджень (ISRO), у партнерстві з NASA працює над спільною місією на Міжнародній космічній станції (МКС) у 2024 році. Ця ініціатива спрямована на розширення дослідницьких можливостей індійських астронавтів шляхом підвищення їх кваліфікації в NASA та надання їм доступу до МКС.

Крім того, Індія зобов’язалася інвестувати $ 318 млн у будівництво Лазерної інтерферометричної гравітаційно-хвильової обсерваторії (Laser Interferometer Gravitational-Wave Observatory) в країні. Цей проєкт передбачає співпрацю з партнерами в США, Європі та Японії з метою виявлення брижів у просторі-часі. Вивчаючи ці явища, вчені сподіваються отримати уявлення про фундаментальне походження Всесвіту.

Крім того, було досягнуто домовленості про розширений двосторонній обмін даними між супутниками серії Landsat Геологічної служби США та серії Resourcesat ISRO. Ця співпраця спрямована на покращення розуміння Землі шляхом використання даних для різних застосувань, включаючи стійкість до зміни клімату, сталий розвиток, управління природними ресурсами та підтримку боротьби зі стихійними лихами.

Оголошення про розширення двосторонньої співпраці збігаються з просуванням ключових космічних проєктів Індії, включаючи місію з дослідження Місяця Chandrayaan-3, запланованої на липень, і запуск пілотованого космічного корабля Gaganyaan, який очікується здійснити не раніше 2025 року.

Facebook
Twitter

 

Об’єднання інноваційно-космічних кластерів України