Об’єднання
інноваційно-космічних кластерів

Глобальна космічна економіка починає зростати

14 червня видання Financial Times опублікувало статтю «Дорослішання глобальної космічної економіки» (The coming of age of the global space economy):

Незважаючи на серйозний спад світових інвестицій минулого року, комерційний космічний сектор переживає новий етап інновацій, заснований на розвитку революційних технологій першого покоління, таких як багаторазові ракети-носії та недорогі супутники.

Про це, зокрема, стверджує Стів Джейкобс, голова інвестиційної групи Deep Tech європейського фонду венчурного капіталу Lakestar. Виступаючи минулого тижня на саміті «Інвестиції в космос», Джейкобс описав «величезну активність», яку спонукає нове покоління підприємців, натхненних успіхом SpaceX, RocketLab та інших.

За даними аналітичної компанії Seraphim Space Index, кількість угод про початкове фінансування зросла на 55 % за 12 місяців до кінця березня, навіть якщо загальне фінансування було нижчим, ніж рік тому.

Останні 12 місяці були важкими для космічної галузі, починаючи з обвалу цін на акції тих компаній, які стали публічними через спеціальні механізми придбання, і закінчуючи ганебним банкрутством компанії Virgin Orbit.

Але як виглядає нова космічна галузь, що розвивається? Для космічних компаній першого покоління відчувається більший конкурентний тиск. Кейт Крейн, економіст Інституту науково-технологічної політики, зазначив, що минулого року вартість ринку запуску була фактично меншою, ніж у 2013 році, завдяки нижчим цінам.

Реакцією на такий тиск, ймовірно, буде консолідація — або з колегами, або шляхом купівлі конкретних продуктів і послуг. Це вже відбувається. Два тижні тому компанія ViaSat завершила процес придбання британської компанії Inmarsat. Компанія Rocket Lab, мабуть, одна з небагатьох нових компаній, що займаються космічними запусками, здатна порівнятися зі SpaceX за надійністю, розширила виробництво супутників і послуги на орбіті. Іншим компаніям у переповнених секторах, таких як зображення Землі, можливо, доведеться консолідуватися, щоб досягти необхідного масштабу в той час, коли фінансування зростання є дефіцитним.

Перспектива того, що великі компанії можуть вийти з цього етапу з домінуючими позиціями в космосі, викликає занепокоєння деяких політиків. Уже зараз США значною мірою покладаються на SpaceX для запусків, а інтернет-угруповання Starlink є не лише найбільшим у світі, але й важливим державним постачальником. Навіть можливе прибуття «важкої» ракети New Glenn компанії Blue Origin може не послабити домінування SpaceX, коли буде введена в експлуатацію її надвелика ракета Starship.

Але уряди мають певну владу. Космос не є суто комерційною галуззю. Він все ще дуже залежить від державних контрактів.

Крім того, велика частина економічної цінності, яку створить космічний сектор, полягає не в інфраструктурі, а в тому, як вона буде використовуватися для створення нових бізнес-моделей. «Як космічна галузь заробляє гроші?» – каже Ділан Тейлор, засновник Voyager Space Holdings. «Це буде здебільшого на даних і прогнозній аналітиці. Обладнання та запуски – це лише засоби досягнення мети».

Facebook
Twitter

 

Об’єднання інноваційно-космічних кластерів України