Об’єднання
інноваційно-космічних кластерів

Другий ізраїльський посадковий апарат на Місяць стикається з невизначеністю фінансування

У квітні 2019 року космічний апарат Beresheet, розроблений ізраїльською некомерційною організацією SpaceIL для участі у змаганні Google Lunar X Prize, що передбачало винагороду за посадку приватної компанії на Місяць, розбився під час спроби посадки на Місяці. Компанії SpaceIL і Israel Aerospace Industries, які створили космічний апарат, пізніше заявили, що посадковий модуль розбився через несправність одного з його інерційних вимірювальних блоків.

Після деякої невизначеності щодо своїх планів, пов’язаної з аварією Beresheet, компанія SpaceIL оголосив про намір виконати другу місію під назвою Beresheet 2. Вона суттєво відрізнятиметься від першої місії, з двома меншими посадковими модулями, що розгортатимуться з орбітального апарату. Запуск місії було заплановано на 2025 рік, що було підтверджено у січні 2023 року у спільній заяві про наміри між Ізраїльським космічним агентством і NASA щодо співпраці над Beresheet 2. NASA погодилося надати обладнання та комунікаційну підтримку для місії.

Цей графік і сама місія на даний час під питанням. Як і під час першої місії, компанія SpaceIL передбачала використання благодійних пожертвувань для фінансування Beresheet 2. Однак у травні група благодійників оголосила, що припиняє фінансування проєкту після того, як в нього було вкладено $ 45 млн, що становить майже половину його оціночної вартості в $ 100 млн.

Від імені благодійників Морріс Кан (Morris Kahn), мільярдер, який також підтримував початкову місію Beresheet, заявив, що рішення припинити майбутні виплати не пов’язано з будь-якими проблемами з Beresheet 2. «Ці часи зобов’язують нас інвестувати наші ресурси та час в інші благодійні проєкти», – зазначив він.

Компанія SpaceIL заявила, що шукатиме альтернативне фінансування для продовження місії, але з тих пір не надала жодної інформації про ці зусилля. 10 липня компанія не відповіла на запитання про статус Beresheet 2.

27 червня у своїй презентації на Європейському місячному симпозіумі Ден Блумберг (Dan Blumberg), голова Ізраїльського космічного агентства, повідомив, що робота над Beresheet 2 поки що триває. «Ми хочемо зробити більше, ніж ми зробили у попередній місії», – сказав він, включаючи розширення можливостей для міжнародного співробітництва. Крім угоди з NASA, SpaceIL має угоду з Німецьким космічним агентством DLR, яке надає навігаційну систему для посадкового модуля.

Д. Блумберг також наголосив на просвітницькій діяльності місії. Студенти матимуть можливість керувати орбітальним апаратом протягом дворічної місії, вибираючи регіони на поверхні Місяця для фотографування, сказав він.

У своєму короткому виступі Д. Блумберг натякнув на фінансові проблеми SpaceIL, але не вдавався в подробиці. «Є питання фінансування, з яким ми все ще маємо справу», – сказав він. «Але ми вирішимо його».

Facebook
Twitter

 

Об’єднання інноваційно-космічних кластерів України