Управління оборонних інновацій (Defense Innovation Unit, DIU) МО США шукає пропозиції від комерційних космічних компаній щодо надання «нових» можливостей запуску для доставки вантажів по всій земній кулі, у космос і в космосі, з однієї орбіти на іншу.
30 червня DIU, яке є комерційним інноваційним центром Пентагону, оприлюднило тендер на нову оперативну доставку в космос, яка передбачає роботу з компаніями над створенням прототипів систем запуску, які можуть доставляти вантажі «в космос, з космосу та через космос».
«Компанії, які отримають контракти, мають розробити прототип автономної доставки для одного або кількох із трьох різних способів: із Землі на визначену орбіту або траєкторію в космосі, орбітальне повернення з космосу на Землю до визначеної точки та через космос з однієї орбіти на іншу», – йдеться у тендері DIU.
МО США хоче першим впровадити можливостей комерційного ракетного транспорту. Здатність швидко доставляти вантаж або персонал у будь-яку точку Землі може бути корисною для короткострокових операцій, зокрема в Індо-Тихоокеанському регіоні, де ланцюги островів і великі водойми становлять проблему мобільності.
DIU працює над розробкою операційної концепції та стратегії придбання таких типів послуг із запуску з 2018 року, коли Транспортне командування МО США розпочало співпрацювати з такими компаніями, як SpaceX, Blue Origin, VOX Space і Rocket Lab USA, у рамках угод про спільні дослідження та розробки.
У 2021 році Науково-дослідна лабораторія ВПС США (AFRL) розпочала програму під назвою Rocket Cargo, яка передбачає дослідження питання здійсненності, доступності та механізму космічного транспортування «точка-точка». У 2022 році AFRL уклала з SpaceX контракт вартістю $ 102 млн на надання даних льотних випробувань багаторазової ракети-носія Starship, призначеної для перевезення людей і вантажів у космос і з космосу або до фіксованих точок по всьому світу.
Космічні сили, які остаточно вирішать доцільність цих зусиль, сподіваються розробити програму до 2026 року.
Об’явлений тендер DIU закликає подавати «готові до запусків» пропозиції протягом двох років після укладання контракту. У повідомленні підкреслюється важливість зрілих, економічно ефективних рішень, які дозволяють переміщувати великі обсяги та різноманітні типи вантажів. Він також очікує пропозиції з відповідним комерційним обґрунтуванням і чиї системи забезпечують мінімізацію утворення уламків на орбіті.
На першому етапі програми DIU проаналізує комерційну життєздатність відібраних пропозицій і вдосконалить концепції експлуатації ракет-носіїв для доставки вантажів. Наступні етапи будуть зосереджені на демонстрації конкретних можливостей, таких як доставка великих вантажів у точні місця та корисність пропозицій щодо порятунку чи реагування на стихійні лиха.