Об’єднання
інноваційно-космічних кластерів

Чи стануть арабські країни новим центром космічних технологій?

Революція космічної галузі зробила доступ до космосу доступним і привабливим. Зокрема, країни, що розвиваються, бачать у комерціалізації космосу величезну можливість. Запуск малих супутників може покращити їхню економіку, комунальні системи, інфраструктуру, наукові дослідження, навколишнє середовище та рівень життя. Серед цих нових космічних держав є арабські країни.

Саудівська Аравія вже є лідером у космічному секторі. Її досягнення почалися в 1985 році, коли вона відправила першого арабського астронавта в космос і запустила перший в арабському світі супутник. Далі, у 2020 році, країна виділила $ 2,1 млрд на свою космічну програму в рамках державної програми Vision 2030, щоб перевести свою економіку від залежності від нафти та газу до інвестицій у технології. Крім того, венчурні фонди Саудівської Аравії почали фінансувати національні та міжнародні космічні стартапи, а Саудівська комісія з комунікацій, космосу та технологій (CST) оголосила про створення Альянсу космічного підприємництва для досягнення подальшого зростання та стійкості.

Цього тижня Саудівська космічна комісія відправила першу арабську жінку-астронавта Райяну Барнаві на МКС в рамках місії Axiom Space Ax-2.

На прикладному рівні CST, нафтогазова компанія Saudi Aramco та Міністерство енергетики Саудівської Аравії співпрацювали у 2022 році та успішно випробували наносупутник 5G вузькосмугового Інтернету речей на низькій навколоземній орбіті, що з’єднує віддалені активи Aramco, такі як трубопроводи.

Демонструючи свої майбутні прагнення, країна підписала «Угоди Артеміди», реалізовуючи свою першу програму астронавтів.

Ще одною арабською країною на ранній стадії є Кувейт, який у січні 2022 року запустив свій другий супутник, спрямований на збір інформації про рельєф і навколишнє середовище. Передбачається, що ця місія стане першою з серії наносупутників, кожен з яких має певні завдання.

Іншою країною на ранній стадії розвитку є Бахрейн, який у грудні 2021 року запустив свій перший наносупутник, який відстежує та досліджує спалахи гамма-випромінювань від гроз та хмар. Наступний супутник, який є частиною нової стратегії Національного агентства космічних наук, планується запустити наприкінці цього року.

Країною, яка може стати досить важливою у регіоні, є Оман, який планує побудувати перший на Близькому Сході космодром. Це сприятиме досягненню космічних цілей країни та інших регіональних гравців.

Іншим великим гравцем серед арабських космічних країн є Об’єднані Арабські Емірати. Країна розпочала свою космічну діяльність у 2000 році, коли запустила перший на Близькому Сході телекомунікаційний супутник, у 2009 році – перший державний супутник та у 2017 році – перший наносупутник. У 2006 році ОАЕ заснували Космічний центр імені Мохаммеда бін Рашида (MBRSC), який є штаб-квартирою Національної космічної програми ОАЕ та співпрацює з космічними стартапами через свою ініціативу Space Ventures.

Зовсім недавно ОАЕ, демонструючи значний прогрес у реалізації космічних амбіцій країни, включно з поселенням на Марсі до 2117 року, увійшли в історію своїм зондом “Hope” («Надія»), який вийшов на орбіту Марса в 2021 році. Це перша в арабському світі міжпланетна місія. І лише минулого місяця ровер Rashid Rover був на борту японського посадкового модуля Ispace, який намагався висадитися на Місяці.

Також у 2023 році Управління електроенергетики та водопостачання Дубая (DEWA) стало першою в світі комунальною компанією з власними супутниками (DEWA-SAT 1 і 2) на орбіті. Вони є частиною програми DEWA Space-D і спрямовані на покращення роботи, обслуговування та планування мереж електроенергії та водопостачання.

І це не тільки супутники, на початку цього року другий астронавт з ОАЕ приєднався до екіпажу МКС.

Ці ініціативи, досягнення та плани арабських країн демонструють їхню рішучість використовувати та комерціалізувати дослідження космосу, їхні можливості та потенціал. Але чи означають ці індивідуальні зусилля, що ми станемо свідками підйому нового глобального центру космічних технологій?

На національному рівні Саудівська Аравія та ОАЕ наближаються до того, щоб приєднатися до провідних космічних країн, таких як Японія, Франція, Німеччина та Велика Британія, і їхні зусилля щодо збільшення технологічного та економічного потенціалу за допомогою космосу прискорюються, тоді як інші арабські країни також прискорюються, збільшуючи свої зусилля щодо розширення свого сліду в космічному секторі.

Однак для того, щоб ці країни стали на один рівень з провідними космічними агентствами та великими космічними державами, такими як США з NASA, Індія з ISRO, ЄС з Європейським космічним агентством або Китай, необхідно поєднання та спільне використання ресурсів.

Формування такого арабського космічного блоку було розпочато у 2019 році зі створення Арабської групи космічного співробітництва (ASCG), до складу якої сьогодні входять 14 держав-членів: Алжир, Бахрейн, Єгипет, Ірак, Йорданія, Кувейт, Ліван, Мавританія, Марокко, Оман, Саудівська Аравія, Судан, Туніс і ОАЕ.

Статут ASCG включає гармонізацію нормативних актів, регіональне та міжнародне співробітництво, прийняття єдиної позиції на регіональному та міжнародному рівнях, а також керівництво спільними ініціативами для посилення обміну знаннями, технологіями, досвідом та інформацією. Він також заохочує дослідження та інновації для розвитку передових космічних можливостей і стимулює учасників, які не мають космічних агентств або програм, до їх розвитку.

Немає сумнівів щодо важливості цього розвитку та потенціалу, який він має. Але чого ще не вистачає, так це спільних програм фінансування інновацій і спільних проєктів, таких як європейська глобальна навігаційна супутникова система Galileo або ракета Ariane. Космічна станція також може бути таким проєктом. Наприклад, Саудівська Аравія вже веде переговори з іншими країнами щодо планів наступного покоління космічних станцій і вивчає ідею космічних готелів. Додавання регіональних можливостей космічних запусків також прискорить прояв у якості гравця глобального блоку.

Безсумнівно, держави регіони мають фінансові ресурси, довгострокове бачення та амбіції відігравати значно більшу роль. Залишається тільки побачити, наскільки далеко може завести їхня співпраця та окремі зусилля.

Facebook
Twitter

 

Об’єднання інноваційно-космічних кластерів України