Об’єднання
інноваційно-космічних кластерів

Британський стартап Skyrora заявив про наміри виконувати запуски з нового космодрому на Шетландських островах

12 жовтня британський стартап Skyrora повідомив про підписання угоди з космодромом SaxaVord, колишнім Шетландським космічним центром (Shetland Space Centre), про проведення серії запусків з космодрому протягом наступного десятиліття.

Це перша угода, яку компанія Skyrora уклала з шотландським космодромом, розташованим на острові Анст (Unst) на півночі Шетландських островів. Компанія має намір запустити свою ракету Skyrora XL у 2022 р. У разі успіху це може стати першим запуском ракети з території Великої Британії. Угода про багаторазовий запуск з SaxaVord буде діяти протягом наступного десятиліття, що дасть компанії Skyrora можливість досягти своєї мети -16 запусків на рік до 2030 року.

Згідно з минулорічним дослідженням Scottish Enterprise (національного агентства економічного розвитку Шотландії та позавідомчого державного органу уряду Шотландії), прогнозований дохід від космічного сектору Шотландії може досягти понад £ 2 млрд до 2030 року з планами у перспективі подвоїти дохід до £ 4 млрд за рахунок надання інформаційних рішень для боротьби зі зміною клімату. За оцінкою компанії Skyrora, ця угода про запуск буде спиратися на розвиток шотландського космічного сектору за останні роки, створивши ще більше робочих місць у галузі, яка вже зросла на 12% у порівнянні з минулим роком, тоді як цей показник Великої Британії в цілому збільшився на 3%.

Крім того, цей крок поєднає систему поставок космічного сектору в межах Шотландії, забезпечуючи величезні екологічні переваги за рахунок забезпечення стійкості та вирішення адміністративних питань щодо експорту на різні майданчики для запуску по всій Європі.

Очікується, що після введення в експлуатацію космодром SaxaVord створить 140 робочих місць на місцевому рівні та ще 70 робочих місць по всій території Шетландських островів. Нещодавно Шетландський космічний центр змінив назву на космодром SaxaVord, прагнучі позиціонувати себе як центр нової космічної економіки в Європі.

Мета Skyrora – створити понад 170 робочих місць до 2030 року. Лише за останні кілька місяців команда компанії збільшилася на 30%.

З 2018 року Skyrora випробовує ракети на велику висоту в рамках підготовки до запланованого запуску наступного року. У 2020 році компанія провела перші за 50 років випробування ракети на території Великої Британії, а також запустила свою ракету Skylark Micro з території Ісландії.

Наприкінці минулого року Skyrora також успішно завершила випробування третьої ступені ракети Skyrora XL, включаючи її орбітальний транспортний апарат (orbital transfer vehicle, OTV), який після виведення на орбіту може близько 15 разів запускати свої двигуни для виконання завдань з буксирування та обслуговування супутників, а також зняття з орбіти непрацюючі супутники. Також OTV буде використовуватися для вирішення проблеми постійно зростаючого об’єму космічного сміття.

Ця підготовча діяльність компанії поступово просувалася до того, щоб у кінцевому результаті запустити на орбіту триступеневу ракету Skyrora XL висотою понад 22 м, здатну вивести на орбіту до 315 кг корисного навантаження. Для запуску в наступному році Skyrora планує заправити ракету Skyrora XL екологічно безпечним паливом власного виробництва Ecosene. За оцінкою компанії, технологія виготовлення Ecosene із відходів пластмаси, таких як полістирол, може запобігти потраплянню на сміттєзвалище до 3 000 тон непереробного пластику до 2030 року лише за рахунок використання цього палива на запланованих рейсах компанії Skyrora.

Коментуючи угоду, Володимир Левикін, засновник і генеральний директор Skyrora, сказав: «Ми не приховували, що ми прагнемо бути першою компанією, яка здійснить запуск з британської території, тому дуже цікаво погодитися на цю угоду з SaxaVord про проведення серії запусків. Ми пишаємось тим, що перебуваємо в авангарді космічних інновацій у Великій Британії, розгортаючи свої активи та допомагаючи відкрити захоплюючі можливості в межах нової космічної економіки. Велика Британія є світовим лідером у галузі космічних технологій, і цей останній крок наближає нас до отримання можливості запропонувати значні космічні послуги з нашої власної землі».

Facebook
Twitter

 

Об’єднання інноваційно-космічних кластерів України