Об’єднання
інноваційно-космічних кластерів

Британський космодром SaxaVord не потребує ліцензії на запуск ракети HyImpulse SR75 компанії RFA

Управління цивільної авіації Великої Британії (CAA) підтвердило, що космодром SaxaVord не потребуватиме ліцензії на проведення першого запуску ракети HyImpulse SR75 німецької компанії Rocket Factory Augsburg (RFA).

Космодром SaxaVord — вертикальний пусковий комплекс, який будується на невеликому острові біля північного узбережжя Шотландії. Компанія Shetland Space Center Ltd, яка управляє космодромом, отримала дозвіл на початок будівництва у лютому 2022 року. У березні 2022 року компанія подала заявку в CAA на отримання ліцензії на космодром.

CAA вважає, що для запуску суборбітальних ракет із SaxaVord не потрібно отримувати ліцензію на космодром, якщо запуски не перевищують висоту 50 км і ракети оснащені двигунами менше визначеного розміру. Перший запуск ракети HyImpulse SR75 планується на висоту 47 км. Крім того, її гібридний двигун потужністю 75 кН був оцінений як нижчий за порогове значення.

На даний час компанія Shetland Space Center Ltd завершила будівництво першого стартового майданчика SaxaVord, який буде використовуватися виключно RFA. Планується ще два пускові майданчики. Компанія також досягла значного прогресу в будівництві інтеграційної будівлі «Ангар А».

У грудні 2022 року SaxaVord отримав грант у розмірі £ 378 000 від Космічного агентства Великобританії на будівництво пускової направляючої для суборбітальних ракет-носіїв. Не втрачаючи часу, компанія оголосила в той же день, коли грант був оприлюднений, що компанії Lerwick Engineering and Fabrication та T12 Consultancy спроєктують і побудують пускову направляючу.

За даними компанії T12, проєкт пускової направляючої «був виконаний у стислі терміни, щоб забезпечити амбітний графік запусків клієнта». Це означає, що будівництво та монтаж ще не завершені, у то час як SaxaVord вже готується до дебютного запуску ракети HyImpulse SR75.

За попередніми оцінками SaxaVord, запуск HyImpulse SR75 мав відбутися у жовтні. Однак 28 липня CAA видало ліцензію на її запуск, згідно якої вікно запуску визначено з 1 грудня 2023 року до 30 листопада 2024 року. У результаті, якщо космодром SaxaVord прагнув бути готовим до запуску до жовтня, це, ймовірно, буде з випередженням графіка щодо готовності суборбітального запуску ракети.

18 серпня видання The Shetland Times повідомило, що будівельників космодрому SaxaVord відправлено у відпустку. Причиною було зазначене те, що «проєкт випередив графік». Не виключається, що це пов’язано з перенесенням запуску ракети HyImpulse SR75.

Facebook
Twitter

 

Об’єднання інноваційно-космічних кластерів України