Європейське космічне агентство (ESA) та Європейська комісія обрали п’ять компаній, що надають послуги запуску, для участі в новій програмі для забезпечення можливостей польотів для нових технологій, що є ознакою більшої ролі, яку Європейський Союз прагне відігравати у галузі космічних запусків.
На церемонії під час Європейської космічної конференції в Брюсселі 23 січня офіційні особи ESA та Єврокомісії оголосили про компанії, які братимуть участь у проєкті European Flight Ticket Initiative. Зусилля, про які було оголошено минулої осені, спрямовані на стимулювання попиту на європейські послуги запуску, дозволяючи їм конкурувати за місії в рамках програми ЄС щодо демонстрації та перевірки технологій на орбіті (EU’s In-Orbit Demonstration and Validation technology program).
«Мета полягає в тому, щоб створити безпрограшну ситуацію для європейських операторів, які прагнуть продемонструвати або кваліфікувати технології або підсистеми на орбіті, а також стимулювати європейський сектор малих ракет-носіїв шляхом державного фінансування послуг запуску», – сказав Тоні Толкер-Нільсен, директор ESA з космічного транспорту, на заході.
В рамках ініціативи кожна з компаній отримає «рамковий» контракт, що дозволить їм конкурувати за замовлення на виконання конкретних місій. Офіційні особи не розкрили очікувану вартість цих контрактів та кількість компаній, які змагалися за участь у програмі.
Чотири компанії, відібрані для участі в European Flight Ticket Initiative, є стартапами, які працюють над розробкою малих ракет-носіїв: Isar Aerospace, Orbex, PLD Space і Rocket Factory Augsburg. Жодна з них ще не здійснила запуск на орбіту, але планує зробити це протягом наступних двох років.
«Для Orbex це важлива віха», – сказав Мігель Белло Мора, новий виконавчий директор компанії, стверджуючи, що цей вибір вселив впевненість в її акціонерів і співробітників.
П’ятою компанією стала Arianespace, яка пропонуватиме послуги запуску спільного використання на своїх ракетах Vega C і Ariane 6. «Ми бачимо важливість менших супутників, вплив і потужність, яку можуть принести ці нові інновації», – сказав Стівен Рутгерс, комерційний директор Arianespace.
За словами керівників, це також був перший крок до нового акцентування уваги на конкуренції у сфері європейських послуг запуску. «Я знаю, як важко змінити організацію зсередини», – сказав Жан-Жак Дорден, колишній генеральний директор ESA, який зараз очолює раду консультантів Rocket Factory Augsburg, вітаючи ESA та Єврокомісію з цією ініціативою.
Програма також є ознакою зростаючої ролі, яку Європейська комісія очікує відігравати у сфері космічних запусків, на чому наголосив Тьєррі Бретон, комісар з питань внутрішнього ринку, у своєму виступі на конференції того ж дня. «Настав час для зміни парадигми, щоб ми визначали та думали про європейську політику у сфері космічних запусків в рамках ЄС. Звичайно, Європейська комісія готова очолити та взяти на себе відповідальність у трансформації європейської політики у сфері космічних запусків», – сказав він.
Ця політика буде зосереджена на трьох напрямках. Один з них полягатиме в об’єднанні європейського інституційного попиту не лише з боку ESA та Європейського Союзу, а й з боку національних урядів, «з чітким наданням переваги європейським ракетам-носіям», – сказав він. Деякі національні уряди в останні роки вийшли за межі Європи для запуску своїх космічних апаратів, як, наприклад, запуск компанією SpaceX у грудні 2023 року двох радіолокаційних супутників для німецьких військових.
Другим напрямком буде підтримка «інновацій, що змінюють правила гри» у наданні послуг запуску, таких як Європейський конкурс ракет-носіїв (European launcher challenge), оголошений на Космічному саміті в Іспанії в листопаді 2023 року. Третій напрямок підтримуватиме інвестиції в наземну інфраструктуру, включно з об’єктами для проведення випробувань.
«Мої кінцеві цілі та амбіції зрозумілі: ми прагнемо включити в наступну космічну програму ЄС повноцінний доступ до космічного компоненту, що охоплює всі аспекти цілеспрямованої європейської політики щодо ракет-носіїв, від досліджень і розробок до розгортання та готовності», – сказав Тьєррі Бретон. Він не назвав конкретних часових рамок реалізації цієї політики та умов фінансування. Поточні зусилля ЄС у сфері космосу здійснюються згідно з угодою про фінансування під назвою «багаторічна фінансова програма» (multiannual financial framework), яка діятиме до 2027 року.
Розробка ракет-носіїв у Європі традиційно була прерогативою ESA та національних урядів, але в окремому виступі на конференції, невдовзі після промови Тьєррі Бретона, генеральний директор ESA Йозеф Ашбахер визнав більшу роль ЄС у майбутньому.
«Наступне покоління ракет-носіїв розроблятиметься зовсім іншим шляхом європейською промисловістю з ESA як основним замовником», – сказав він, і такий підхід більш точно відповідатиме підходу до обслуговування, який використовується у Сполучених Штатах. За його словами, ця робота буде проводитися «у тісній співпраці з державами-членами разом з Європейським Союзом та іншими європейськими інституційними користувачами як потенційними клієнтами».
Екатеріні Каввада, директорка з безпечного та підключеного простору Генерального директорату оборонної промисловості та космосу Європейської комісії, сказала, що партнерство має хороший початок з European Flight Ticket Initiative. «З Тоні ми справді рука об руку, і ми продемонстрували, що коли Європейська комісія та Європейське космічне агентство об’єднують зусилля, ми можемо творити чудеса», – сказала вона.