Європейське космічне агентство (ЄКА) створить комітет для вивчення варіантів європейської програми пілотованого дослідження космосу, до складу якого увійдуть не тільки представники космічної галузі.
Створення «консультативної групи високого рівня» стало одним із головних результатів одноденного Космічного саміту, який відбувся в Тулузі, Франція, 16 лютого, на якому представники держав-членів ЄКА та Європейського Союзу обговорили майбутні європейські космічні ініціативи.
Генеральний директор ЄКА Йозеф Ашбахер сказав, що пропозиція щодо створення консультативної групи надійшла від президента Франції Еммануеля Макрона. «Ми отримали дуже чітке повідомлення від президента Макрона, що така група потрібна. Він попросив ЄКА зібрати групу», – сказав він на прес-конференції наприкінці саміту.
У своїй промові Макрон згадав про необхідність вивчити варіанти європейської програми польотів людини в космос. «Від тепер до літа ми маємо придумати конкретні європейські цілі та амбіції щодо пілотованих космічних подорожей», — сказав він. «Ми повинні знати, які наші пріоритети, мати дані, щоб це підтвердити, і підготувати вибір, який ми збираємося прийняти для листопадової зустрічі ЄКА на рівні міністрів».
Ці варіанти, за його словами, можуть включати європейську місію на Марс до кінця наступного десятиліття або проект «в стилі МКС». «Це сміливі амбіції», – сказав він. «Це фундаментальні людські проблеми, над якими ми будемо працювати протягом наступних десятиліть».
Й. Ашбахер сказав, що проект мандату нової консультативної групи буде представлено членам ЄКА на березневому засіданні Ради ЄКА. Комітет підготує проміжну доповідь до зустрічі міністрів у листопаді, а остаточний звіт – до наступної весни.
«Зрозуміло, що ця група має бути незалежною і складатися здебільшого з некосмічних експертів, — сказав він, — тому що ми дійсно хотіли б поглянути на різні аспекти суспільства з економічної, історичної, геополітичної точки зору». Це означає включення до групи таких людей, як митці та філософи, щоб розглянути різні аспекти дослідження за межами науки та техніки.
Міністр економіки Франції Бруно Ле Мер, який головував на саміті, заявив, що група допоможе Європі розробити стратегію освоєння космосу. «Китайці визначили свою стратегію дослідження космосу. Американці також», – сказав він на прес-конференції. «Ми ще цього не зробили, і нам потрібен правильний метод».