Об’єднання
інноваційно-космічних кластерів

Європейська комісія планує звернутися до приватних американських ракетних компанії стосовно запуску нових супутників Galileo

17 квітня видання POLITICO повідомило, що, за його даними, Європейська комісія (ЄК) планує укласти угоди з приватними американськими космічними компаніями, такими як SpaceX та United Launch Alliance (ULA), на запуски новітніх європейських навігаційних супутників через постійні затримки європейської ракетної системи наступного покоління Ariane.

У проєкті запиту до країн ЄС, з яким ознайомилося POLITICO, ЄК планує запитати дозвіл на ведення переговорів з США про укладання «спеціальної угоди про безпеку» на запуск американськими приватними компаніями супутників Galileo.

ЄК вважає, що лише РН Falcon 9 компанії SpaceX і РН Vulcan компанії ULA здатні вивести на орбіту нові навігаційні супутники ЄС Galileo, які важать близько 700 кг.

Звернення по допомогу США для підтримки своєї флагманської космічної програми ставить під сумнів ідею ЄС про стратегічну автономію. Супутникова навігаційна система Galileo є предметом гордості ЄС, оскільки він прагне стати менш залежним від інших регіонів щодо критичної інфраструктури, послуг і технологій — прагнення, яке сильно підтримує Париж.

ЄС змушений шукати допомоги для запуску нових версій своїх навігаційних супутників, оскільки ракета Ariane 5 французької компанії ArianeGroup, що запускається з європейського космодрому у Французькій Гвіані, в найближчі місяці буде виведена з експлуатації.

Розробка його заміни, ракети Ariane 6, було відкладено. На даний час очікується, що перший запуск нової системи відбудеться наприкінці цього року, а комерційна експлуатація почнеться наступного року.

Альтернативою ракетам Ariane був запуск супутників Galileo за допомогою російських ракет «Союз», які також можуть запускатися з космодрому у Французькій Гвіані. Однак після вторгнення рф в Україну два запуски супутників Galileo за допомогою ракет «Союз» були скасовані, що спонукало до пошуку альтернатив.

Супутники Galileo передають високоточні навігаційні дані, а також надають надсекретні зашифровані послуги урядовим установам. Це означає, що запуски зазвичай можуть здійснюватися лише з території ЄС за суворих правил безпеки.

«З огляду на конфіденційну інформацію, що міститься в супутниках Galileo, необхідна спеціальна юридично зобов’язуюча угода [з США] про безпеку, щоб захистити цілісність супутників і угруповання Galileo», – йдеться у проєкті запиту ЄК, з яким ознайомилося POLITICO.

Країни ЄС мають схвалити дозвіл на ведення переговорів щодо угоди, яка підпадає під дію правил обміну секретною інформацією, йдеться в пропозиції.

Здатність запускати супутники та людей у космос незалежно від інших держав була ключовою складовою зусиль Франції з розробки концепції стратегічної автономії Європи. Але необхідність укладання контрактів на запуск критичної космічної інфраструктури приватним компаніям США підриває аргумент про те, що Європа здатна керувати власною альтернативою американській системі GPS, російському ГЛОНАСС та китайському BeiDou.

«На даний час проводиться аналіз, щоб з’ясувати, чи можливий запуск за допомогою альтернативного постачальника послуг запуску», — сказала речниця ЄК Соня Господінова, додавши, що рішення ще не прийнято. За її словами, проводиться оцінка технічної сумісності, безпеки місця запуску та вартості.

Facebook
Twitter

 

Об’єднання інноваційно-космічних кластерів України