Нова місія, оголошена Європейським космічним агентством (ЄКА) і програмою Європейського Союзу з моніторингу Землі Copernicus під час Конференції ООН зі зміни клімату COP26 у Глазго 2 листопада, буде спиратися на спеціальну групу супутників.
Наразі ЄКА та Європейська організація з експлуатації метеорологічних супутників (EUMETSAT) розробляють супутникове угруповання під назвою «Європейський потенціал підтримки моніторингу та верифікації CO2» (European CO2 Monitoring and Verification Support Capacity, CO2MVS) щодо антропогенних викидів. Після виведення на орбіту, супутники вимірюватимуть концентрації двох найпоширеніших парникових газів, вуглекислого газу та метану, з безпрецедентною точністю та майже в реальному часі, йдеться у заяві представників програми Copernicus.
Вуглекислий газ, який виділяється під час спалювання викопного палива та у результаті сільськогосподарської діяльності, є найпоширенішим газом, що сприяє потеплінню клімату, на його частку припадає майже 80% усіх викидів парникових газів. Метан, хоча на його частку припадає лише близько 16% глобальних викидів парникових газів, у 80 разів сильніше нагріває атмосферу Землі, ніж вуглекислий газ, і тому також викликає занепокоєння.
За словами представників Copernicus, нове супутникове угруповання CO2MVS має запрацювати до 2026 року, щоб допомогти світові оцінити прогрес у скороченні викидів парникових газів, як того вимагає Паризька угода, підписана під час Конференції ООН зі зміни клімату 2015 року. Ця угода вимагає від країн кожні п’ять років підводити підсумки свого прогресу, щоб переконатися, що країни знаходяться на шляху до досягнення своїх цілей щодо скорочення викидів парникових газів. Очікується, що перший такий аналіз буде завершено до 2023 року. Результати моніторингу нового супутникового угруповання можуть стати частиною другого аналізу, який має бути завершений в 2028 році.
Представники Copernicus зазначили, що новий супутниковий інструмент «змінить правила гри», дозволяючи дослідникам клімату бачити окремі джерела викидів парникових газів, такі як електростанції та місця видобутку викопного палива.
В даний час супутники вимірюють зміни концентрації вуглекислого газу в атмосфері, однак, в основному ці зміни пов’язані з природними варіаціями у вуглецевому циклі, і супутники не можуть виявляти окремі промислові джерела.
Канадська компанія GHGSat зараз використовує три мікросупутники для виявлення джерел викидів метану. В рамках проєкту, перший супутник якого було запущено у 2016 році, було успішно виміряно витоки метану в місцях проведення гірничодобувних робіт і на морських нафтових платформах, а також в місцях утилізації відходів.
Але нове європейське супутникове угруповання має забезпечити ширше охоплення, більш чітку деталізацію та вищу точність порівняно з наявними на даний момент засобами. Дані будуть інтегровані в комп’ютерні моделі атмосфери та біосфери Землі, які вже використовуються Службою моніторингу атмосфери Copernicus (Copernicus Atmosphere Monitoring Service, CAMS).
Супутникове угруповання CO2MVS перебуватиме в управлінні Європейського центру середньострокових прогнозів погоди (European Centre for Medium-Range Weather Forecasts, ECMWF) від імені Європейської комісії та при фінансуванні з боку ЄС.