Європейський Союз (ЄС) та Велика Британія попередньо погодили проєкт угоди щодо повернення Сполученого Королівства у дослідницьку програму Horizon Europe вартістю € 100 млрд (£ 85 млрд).
Британія формально вийшла з програми, коли вийшла з ЄС у січні 2020 року, і дискусії щодо її повернення до участі у програмі як окремої країни виявилися достатньо складними. У результаті Європейська комісія заблокувала участь британських дослідників, доки Велика Британія не вирішить всі суперечки після Brexit.
Прем’єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак отримав проєкт угоди минулими вихідними перед зустріччю з президентом Європейської комісії Урсулою фон дер Ляєн.
Планується, що на полях саміту НАТО у Вільнюсі цього тижня сторони підтвердять остаточну домовленість. Офіційні особи Сполученого Королівства відзначають, що Британія знову приєднається до програми Horizon Europe і програми спостереження Землі Copernicus. Однак вона не приєднається до програми досліджень і розробок ядерної енергетики Євроатома, яку як британський уряд, так і ядерний сектор Сполученого Королівства вважають «поганим співвідношенням ціни та якості».
Уряд Сполученого Королівства наполягає на суттєвій знижці ціни своєї участі під час переговорів, стверджуючи, що дворічна перерва залишила британських дослідників і компанії в ослабленому становищі порівняно з їхніми колегами у Європі. Учасники переговорів зі Сполученого Королівства стверджували, що вони не можуть очолити багатонаціональний дослідницький консорціум, і вже змінили свої дослідницькі плани через невизначеність.
До Brexit Сполучене Королівство вкладало £ 1,5 млрд на рік за участь у програмі та отримувало від цієї участі на £ 500 млн більше. На даний час за участь у програмі Horizon британський уряд погодився платити приблизно £ 2 млрд на рік, і, враховуючи якість британської науки, дослідницьке співтовариство вважає, що отримає принаймні таку ж суму.
Сунак після детального вивчення проєкту угоди напередодні двосторонньої зустрічі з фон дер Ляєн на полях саміту НАТО має вирішити, чи варто повертатися до угоди. Після того, як обидва лідери погодять умови угоди, буде розроблено її юридичний текст.
Якщо події підуть, як очікується, угода стане величезним полегшенням для британської наукової спільноти. Багато провідних дослідників Великої Британії залишилися в підвішеному стані щодо майбутнього своїх провідних світових дослідницьких проєктів, а в деяких випадках і щодо своєї роботи та роботи своїх команд.