Об’єднання
інноваційно-космічних кластерів

Рішення австралійського уряду скоротити фінансування космічної галузі викликало шквал критики

Менш ніж через два роки після того, як Австралія з великою помпою створила власне Космічне командування, австралійський уряд оголосив про плани скоротити свої витрати на космос на 1,2 млрд австралійських доларів ($ 770 млн), що викликало обурення з боку промисловості та спостерігачів.

Скорочення в першу чергу вплине на програму «Національна космічна місія зі спостереження Землі» (National Space Mission for Earth Observation, NSMEO), яка мала запустити чотири супутники між 2028 і 2033 роками, щоб забезпечити Австралії новий потік інформації з космосу. Хоча ця програма передбачалася в першу чергу для цивільного використання, дані про морську обстановку — вкрай важливі для спостереження за суверенними водами Австралії — також були частиною проєкту. Крім того, можливості спостереження за погодою та землею мали б чітке військове застосування.

Рішення скоротити витрати на космос викликало різку реакцію з боку прихильників космічних інвестицій.

Бек Шрімптон (Bec Shrimpton), керівник оборонних і стратегічних програм Австралійського інституту стратегічної політики, назвав це рішення жорстоким ударом по космічному сектору країни, майбутній економіці, промисловій базі та міжнародній репутації.

Хоча це скорочення напряму не пов’язане з оборонним бюджетом, природа космічної інфраструктури та використання означає, що воно, ймовірно, вплине на оборонні можливості, стверджує Шрімптон.

Асоціація космічної промисловості Австралії також заявила, що «дуже розчарована оголошеним рішенням скасувати першу національну космічну програму Австралії та вилучити $ 1,2 млрд з національної програми розвитку критичної космічної інфраструктури». Космічна інфраструктура забезпечує 60% даних вимірювань, необхідних для оцінки зміни клімату, може виявляти та відслідковувати стихійні лиха, надає сигнали та час, що є основоположними для транспорту та сільського господарства, і має вирішальне значення для забезпечення оборонного спостереження за водами навколо Австралії».

Оборонний стратегічний огляд Австралії закликає до «загальноурядового та загальнонаціонального підходу для керівництва розвитком космічної сфери». Але, як стверджує Асоціація, «в національних космічних пріоритетах і амбіціях Австралії не вистачає лідерства».

Програма NSMEO «мала забезпечити суверенні австралійські супутники для надання цих даних саме тоді, коли це було б потрібно державним установам і відомствам, включаючи міністерства метеорології, геофізичних наук та оборони», — заявила Асоціація.

«Програма також мала показати міжнародним партнерам, що Австралія серйозно налаштована сприяти міжнародним зусиллям з вимірювання та пом’якшення наслідків зміни клімату, які серйозно загрожують нашому регіону. Наші члени, австралійська космічна галузь, потребують, щоб уряд прискорив розвиток космічної політики та усвідомив, що він може використати імпульс і можливості австралійського космічного сектора, що розвивається».

Асоціація космічної промисловості стверджує, що Австралія, яка створила Австралійське космічне агентство лише у 2018 році, продемонструвала «боязкість і навіть неоднозначність» щодо своєї ролі в космосі. «Після активності зі створенням Австралійського космічного агентства прогрес помітно сповільнився. Його бюджет на 2023 рік передбачає 34,2 млн австралійських доларів на виконання основних функцій, порівняно з бюджетом Канадського космічного агентства на 2023 рік у 2,5 млрд канадських доларів і бюджетними асигнуваннями NASA на 2023 рік у розмірі $ 25,4 млрд. Фінансування нашого космічного агентства разюче недостатньо».

У широкому сенсі під загрозою опинився заснований на правилах міжнародний порядок. «Як і у випадку з колективною обороною на землі, власні демократичні цінності Австралії зобов’язують її розвивати та підтримувати можливості, які забезпечують стабільність заснованої на правилах системи проти її конкурентів і потенційних противників у космосі. І ці конкуренти, – стверджує Асоціація, – швидко розвивають можливості в космосі».

Facebook
Twitter

 

Об’єднання інноваційно-космічних кластерів України