Об’єднання
інноваційно-космічних кластерів

ЄС ініціює розробку європейської стратегії безпеки у космосі

Після випробування Росією протисупутникової зброї, яке поставило під загрозу Міжнародну космічну станцію, Верховний представник Європейського Союзу з питань закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель ініціює розробку європейської стратегії безпеки у космосі.

Про це йшла мова на неформальній зустрічі Ради ЄС з оборони, яка проводилась 12-14 січня у Бресті (Франція). Були обговорені питання, пов’язані з безпекою та обороною у космосі. Очікується, що розробка нової стратегії буде завершена наступного року.

Проведення зазначеної зустрічі у Франції надало нового поштовху для європейського космічного сектору. Метою є не лише розробка спеціальної стратегії, а й просування до зменшення технологічних та стратегічних залежностей Європи у космічній галузі. «Космос стає новим полем битви, як і кібернетична сфера», — сказав Боррелль. Ці дві нові оперативні сфери стануть основними, на яких буде зосереджена нова стратегія Брюсселю, спрямована на досягнення стратегічної автономії в цих сферах.

Під час спільної з міністром оборони Франції Флоренс Парлі прес-конференції Верховний представник Боррель засудив безвідповідальне протисупутникове випробування РФ, проведеного в листопаді минулого року, зосередивши увагу на проблемі космічного сміття. Північноатлантична рада також засудила випробування протисупутникової зброї, назвавши його «безрозсудним і безвідповідальним». «На орбіті навколо Землі знаходиться 30 000 супутників, якщо один буде зруйновано, сміття від нього становитиме небезпеку для інших супутників. Ця дія була справді безвідповідальною, ми її розкритикували, і вона демонструє вразливість космосу». Космос стає все більш переповненим супутниками та сміттям, а міжнародна реформа для його регулювання стає все більш необхідною. Нинішні правила використання орбіт – це Договір від 1967 року, який, очевидно, не відповідає сьогоденню. З цієї причини обговорюється новий космічний закон.

Міністр оборони Франції Ф.Парлі також повідомила, що «у березні по лінії ЄС буде організовано європейське навчання з безпеки у космічній сфері “Astérix”, яке відбудеться у Тулузі». «Це дасть нам можливість разом подумати про орієнтири, які має включати ця оборонна стратегія стосовно космосу», – наголосила міністр.

Довідково: 8-12 березня 2021 року у Тулузі (Франція) були проведені перші багатонаціональні військові космічні навчання AsterX. У навчаннях брали участь представники Франції, Німеччини, Італії та США.

Facebook
Twitter

 

Об’єднання інноваційно-космічних кластерів України