Об’єднання
інноваційно-космічних кластерів

ЄКА та європейські компанії розробляють угоду про «нульове сміття»

Європейське космічне агентство (ЄКА) та три європейські виробники супутників оголосили про плани спільної роботи над розробкою «амбітних і значущих цілей» у боротьбі з орбітальним сміттям.

На заході під час Паризького авіашоу 22 червня генеральний директор ЄКА Йозеф Ашбахер і керівники компаній Airbus Defence and Space, OHB і Thales Alenia Space заявили, що вони спільно розроблять «Хартію нульового сміття» (Zero Debris Charter) з головною метою запобігання утворенню нового сміття, особливо на низькій навколоземній орбіті.

«Принцип дуже простий», — сказав Й. Ашбахер. «Хартія нульового сміття — це принцип, згідно з яким ми хочемо гарантувати, що в космосі не залишиться сміття».

Відповідно до заяви ЄКА, деталі цього принципу будуть опрацьовані ЄКА та компаніями до кінця року. Зокрема, планується сформулювати «амбітні і значущі цілі, які мають бути досягнуті до 2030 року» та включити їх до тексту Хартії.

Й. Ашбахер сказав, що мета полягає в тому, щоб до 2030 року ті, хто погоджується дотримуватися Хартії, забезпечили зведення своїх супутників з орбіти наприкінці експлуатації або укладали контракт з компаніями, які надають послуги з видалення сміття шляхом зведення з орбіти.

Учасники заходу відмітили, що вони дедалі більше стурбовані тим, що на деяких орбітах, які перевантажені, вже відбувається стрімке зростання орбітального сміття, яке іноді називають «синдромом Кесслера».

Хартія, коли вона буде розроблена, не матиме обов’язкової сили, але прихильники заявили, що сподіваються, що її можна буде включити в майбутні правила. «Нам потрібно досягти такого статусу, коли ми вимагатимемо, щоб дані або інформація купувалися лише у тих супутникових провайдерів, які дотримуються певних стандартів», — сказав Й. Ашбахер. «Хартія може бути одним із засобів для цього».

У Хартії є паралелі з іншим необов’язковим документом, новим набором рекомендацій щодо запобігання утворенню сміття, опублікованим Всесвітнім економічним форумом 13 червня. Ці вказівки встановлюють нові орієнтири для показників успішності та термінів утилізації супутників після виконання місії, серед інших рекомендацій, і були схвалено 27 компаніями, серед яких Airbus, OHB і Thales.

Учасники угоди визнали, що Хартія є лише кроком до остаточних обов’язкових міжнародних правил щодо мінімізації утворення орбітального сміття. «Європа має бути лідером», — сказав директор Thales Ерве Деррі, але додав, що без міжнародних правил європейська хартія мало допоможе вирішити проблему сміття. «Крім того, європейська промисловість не буде на рівних умовах зі своїми конкурентами».

Однією з проблем міжнародного регулювання є повільний темп його розвитку, особливо в організаціях ООН. «Це, безумовно, велике питання, але ми перебуваємо на тому етапі, коли нам дійсно потрібні певні міжнародні норми та їх дотримання», — сказав Й. Ашбахер.

«Деяким великим націям та великим гравцям просто байдуже», — сказав член правління OHB Лутц Бертлінг, не назвавши жодної з організацій, які не піклуються про політику зменшення уламків. «Тільки за допомогою справжнього міжнародного регулювання ми візьмемо це під контроль».

Facebook
Twitter

 

Об’єднання інноваційно-космічних кластерів України