Японський роботизований космічний апарат SLIM (Smart Lander for Investigating Moon – «Розумний посадковий апарат для дослідження Місяця») вийшов на орбіту Місяця 25 грудня та готується здійснити спробу м’якої посадки на Місяць, заплановану на 19 січня.
Японське агентство аерокосмічних досліджень (JAXA) оголосило, що о 07:51 UTC SLIM завершив вихід на місячну орбіту завдяки проведеному запуску своєї рушійної установки тривалістю приблизно три хвилини.
Зараз SLIM знаходиться на полярній місячній орбіті розміром 600 x 4000 км, як і планувалося. На даний момент космічний апарат знаходиться в нормальному стані, заявили в JAXA. Незабаром він почне поступово знижувати свою орбіту, готуючись до посадки.
Спроба посадки має розпочатися о 15:00 UTC 19 січня та відбутися приблизно через 20 хвилин. Космічний апарат буде намагатися здійснити посадку в межах 100 м від цільової точки поблизу кратера Шиолі на середній широті Місяця.
SLIM був запущений 6 вересня на ракеті H-2A з японського космічного центру Танегасіма разом з космічним телескопом XRISM. Космічний апарат SLIM вийшов на низьку навколоземну орбіту та почав серію маневрів з підйому на орбіту в рамках своєї обхідної подорожі до Місяця.
30 вересня він вийшов на трансмісячну орбіту, а 4 жовтня здійснив проліт повз Місяць. В результаті космічний апарат вирушив у довгу, циклічну подорож до Місяця з економією палива, що призвело до виходу на місячну орбіту 25 грудня.
За даними JAXA, SLIM поступово знизить найдальшу від Місяця точку своєї орбіти і вийде на кругову орбіту на висоті приблизно 600 км у середині січня.
Потім найближчу до Місяця точку орбіти буде знижено до 15-кілометрової орбіти і апарат буде готовий до посадки 19 січня. У цей момент SLIM почне сповільнюватися зі швидкості близько 1700 м/сек.
П’ять решітчастих посадочних опор, що можуть зминатися, надрукованих на 3D-принтері з алюмінію, допоможуть посадковому апарату поглинути удари при приземленні і розташуватися на похилому краю кратера Шиолі шириною 300 м.
Успішна посадка SLIM зробить Японію п’ятою країною, яка здійснила м’яку посадку на Місяць. У серпні Індія стала четвертою країною, яка досягла такого результату, здійснивши посадку місії Chandrayaa-3 на високих широтах Місяця.
Основна мета SLIM – продемонструвати високоточну м’яку посадку на Місяць з легкою архітектурою. Космічний апарат використовуватиме систему візуальної навігації та дані спостережень з японського орбітального апарату SELENE, запущеного в 2007 році. Ця система буде використовуватися для визначення зони посадки під час автономного спуску та приземлення. Він також оснащений лазерним далекоміром для завершальних етапів зниження.
Крім самої спроби посадки, космічний апарат призначений для того, щоб провести решту місячного дня на поверхні, проводячи експерименти. SLIM має багатодіапазонну камеру (Multi-Band Camera, MBC) для оцінки складу кратера Шиолі шляхом аналізу спектрів сонячного світла, відбитого від його поверхні. Команди спеціалістів особливо шукають присутність мінералу олівіну, який, можливо, був викинутий з-під місячної кори.
SLIM також має на борту пару невеликих інноваційних роверів. Lunar Excursion Vehicle 1 (LEV-1) використовує стрибковий механізм, а LEV-2 – це сферичний місяцехід розміром з бейсбольний м’яч. Обидва мають камери та наукове корисне навантаження.
За даними JAXA, місія може призвести до зниження витрат на геологорозвідувальні роботи в майбутньому. Точність здійснення посадки буде корисною для доступу до районів, що представляють значний науковий інтерес, а не до більш загальних та безпечних зон посадки.
Космічний апарат має суху масу 200 кг і 700-730 кг загальної маси при запуску. Очікувана вартість розробки становила 18 мільярдів ієн ($ 120 млн).