Об’єднання
інноваційно-космічних кластерів

Як аварія підводного апарату «Титан» вплине на комерційні космічні польоти

Оскільки втрата підводного апарату «Титан» і п’ятьох його пасажирів привертають цілодобову увагу ЗМІ після того, як він зник 18 червня, тим, хто працює в новій індустрії приватних космічних подорожей, слід звернути на неї пильну увагу.

Остаточна оцінка та винесення рішення щодо цієї катастрофи в нормативно-правовій сфері однозначно вплинуть на напрямок вирішення проблем приватного космосу.

Хоча «Титан», який належить приватній компанії OceanGate Expeditions, був розроблений для дослідження глибин океану, він досить схожий на космічний корабель з екіпажем. OceanGate пропонує унікальні можливості, подібні до зростаючої кількості приватних космічних польотів, доступних для платних пасажирів. До ради директорів компанії OceanGate входить колишній астронавт NASA Скотт Паразінскі (Scott Parazynski), який брав участь у першій експедиції OceanGate до уламків корабля «Титанік» у 2021 році.

Платні подорожі в космос приватних осіб вперше відбулися у 2001 році, коли американський підприємець Денніс Тіто заплатив близько $ 20 млн за політ на Міжнародну космічну станцію на російському космічному кораблі «Союз». Зовсім недавно такі компанії, як Axiom Space, Virgin Galactic і Blue Origin, здійснювали космічні прогулянки з платними пасажирами на борту. Хоча деякі з кількох десятків людей, які отримали звання комерційних космонавтів з 2021 року, були переможцями конкурсів або співробітниками компаній, які виконували ці місії, пасажири, які платили за місця, були надзвичайно забезпеченими людьми.

Це саме такі клієнти, на які OceanGate орієнтувався під час своїх екскурсій, щоб відвідати місце загибелі корабля «Титанік». Фактично, один із пасажирів «Титану», Хеміш Гардінг, літав у суборбітальний космос минулого року під час п’ятої пілотованої місії корабля New Shepard компанії Blue Origin.

Підводні та космічні подорожі забезпечених туристів концептуально схожі. Спеціальні транспортні засоби, що витримують неймовірні навантаження в надекстремальних умовах, сконструйовані таким чином, щоб бути максимально безпечними, але якщо станеться щось катастрофічне, сценарії залишать мало можливостей для безпечного рятування екіпажу. Індустрія комерційних космічних польотів уже зазнала людських втрат. У 2007 році вибух під час випробування двигуна Virgin Galactic призвів до смерті трьох працівників. У 2014 році Virgin Galactic зазнала ще однієї фатальної аварії, коли її суборбітальний космічний літак VSS Enterprise розбився під час випробувального польоту, один пілот загинув та інший був серйозно травмований.

Широка громадськість розуміє ризики космічних польотів і бачила, що може піти фатально не так. У 1967 році трапилася пожежа на «Аполлоні-1», у 1986 році була катастрофа шаттла «Челленджер» та у 2003 році – «Колумбії». Екіпажами цих апаратів були люди, які були професійними астронавтами і добре знали, що робили у разі, якщо виникне загроза. Те ж саме стосується катастроф Virgin Galactic, де учасниками були навчені співробітники, які чітко усвідомлювали небезпеку. Двоє пасажирів «Титану» – батько та його 19-річний син. Крім того, що вони могли дозволити собі квитки за $ 250 000, вони були лише туристами, які шукали гострих відчуттів.

Іншим незручним аспектом цієї жахливої події стало розгортання сил уряду США, а саме берегової охорони США, у пошуках «Титану». У якийсь момент почнеться хвороблива дискусія про рятування втрачених туристів. Як це може бути зроблено, якщо це можливо? Як багато часу це займе? Чи це розумне використання грошей платників податків? Що станеться, коли трапиться приватна космічна аварія, коли пасажири, які заплатили кошти, залишаться на орбіті чи на Місяці? Чи очікується, що Космічні сили та NASA будуть проводити пошуково-рятувальні роботи?

Суспільство звикло до того, що в гонитві за такими захопленнями, як стрибки з парашутом і альпінізм, втрачаються життя. Подорожі у найглибші куточки океану чи у відкритий космос на комерційному кораблі – це інше. Ці починання все ще досить нові, щоб виправдати широку увагу ЗМІ, особливо якщо щось піде не так.

На цьому аналогія між глибинами океану та космосом закінчується. Ніхто в спільноті глибоководних ентузіастів серйозно не виступає за поселення людей на дні моря. Навпаки, майже кожен ентузіаст космосу бажає майбутнього, де звичайні люди називатимуть приватне позаземне місце домом.

У наступні тижні та місяці ми дізнаємося про апарат «Титан», звіти про технічне обслуговування, механізми контролю якості в OceanGate, навчання пасажирів і питання відповідальності. Ретельна перевірка може призвести до сумних висновків.

Державні регулюючі органи, приватні оператори, страхові компанії, юристи та законодавці повинні звернути увагу на те, як розгортається ця глибоководна катастрофа, і взяти серйозні уроки, коли у приватній космічній туристичній індустрії врешті-решт настане свій «момент Титану».

Facebook
Twitter

 

Об’єднання інноваційно-космічних кластерів України