Об’єднання
інноваційно-космічних кластерів

Венесуела офіційно приєдналася до проєкту Міжнародної місячної дослідницької станції під керівництвом Китаю

Венесуела стала однією з перших країн, яка приєдналася до проєкту створення Міжнародної місячної дослідницької станції (International Lunar Research Station, ILRS). Ініціатива розглядається як очолюваний Китаєм паралельний проєкт програми «Артеміда» під керівництвом NASA.

Чжан Кецзянь (Zhang Kejian), адміністратор Китайського національного космічного управління (CNSA), і Габріела Хіменес (Gabriela Jimenez), віце-президент і міністр науки і технологій Венесуели, підписали спільну заяву щодо ILRS 17 липня під час відеоконференції.

Спільна декларація під назвою «Меморандум про співпрацю між Китайським національним космічним управлінням і Боліваріанським космічним агентством Венесуели щодо Міжнародної місячної дослідницької станції» знаменує офіційний вступ Венесуели в програму ILRS, заявило CNSA.

За даними CNSA, обидві сторони здійснюватимуть широку та поглиблену співпрацю щодо демонстрації, інженерної реалізації, експлуатації та застосування ILRS, включаючи спільну демонстрацію наукових цілей, спільне проєктування тощо.

Китай і Венесуела налагодили співпрацю в космосі, включаючи запуск у 2008 році створеного CASC супутника зв’язку VeneSat-1, а також пізніше супутників дистанційного зондування на низькій навколоземній орбіті.

«Підписання спільної заяви означає, що співпраця між двома сторонами перемістилася з навколоземного космічного простору на Місяць та у глибокий космос», – йдеться у повідомленні CNSA.

Проєкт ILRS має на меті побудувати постійну місячну базу в 2030-х роках з проведенням серії проміжних місій до кінця цього десятиліття. Китай планує запустити серію роботизованих місій протягом 2020-х років як попередників, включаючи місію Chang’e-7 на південний полюс Місяця в 2026 році та місію Chang’e-8 у 2028 році з використанням ресурсів на місці та тестуванням технології 3D-друку. Китай також оприлюднив плани відправити пару астронавтів на Місяць до 2030 року.

За даними Боліваріанського космічного агентства Венесуели (ABAE), країна надасть інфраструктуру своєї наземної станції управління супутниками для місячних місій. Агентство також займатиметься спільним проєктуванням, технічною та операційною кооперацією, а також керуванням та обміном даними.

«Це унікальна можливість для планування, керівництва та визначення місії, а також для передачі технологій та спільних досягнень у дослідженні Місяця», – йдеться в заяві ABAE.

Президент Венесуели Ніколас Мадуро привітав цю подію: «Венесуела відправляється на Місяць, хто б міг подумати? Ми перші партнери в проекті польоту на Місяць разом з Китайською Народною Республікою».

Південноамериканська країна стає першою, хто офіційно підписався під очолюваною Китаєм ініціативою ILRS. Раніше Китай і Росія представили спільну дорожню карту ILRS на 2021 рік у Санкт-Петербурзі. Проте з тих пір Пекін взяв на себе роль лідера проєкту і створює організацію під назвою ILRSCO для координації ініціативи міжнародної місячної бази.

Штаб-квартира організації буде розташована в у Науковому містечку глибокого космосу (Deep Space Science City) в Хефеї, провінція Аньхой, з центрами, що зосереджуються на проєктуванні, управлінні операціями, обробці даних, зберіганні зразків і дослідженнях, а також з міжнародними навчальними центрами.

Цього року CNSA підписала спільні заяви щодо ILRS з Азіатсько-Тихоокеанською організацією космічного співробітництва (APSCO), швейцарською фірмою nanoSPACE AG і Міжнародною асоціацією місячних обсерваторій (ILOA), розташованою на Гаваях. Пакистан також висловив намір приєднатися до ILRS. Минулого місяця китайська національна Лабораторія дослідження глибокого космосу (Deep Space Exploration Laboratory, DSEL) заявила, що веде переговори про укладання угод з більш ніж 10 іншими країнами та організаціями.

Очолюваний США проєкт «Артеміда» наразі залучив 27 країн (останньою з них стала Індія) до підписання «Угод Артеміди», що є політичною основою американської ініціативи.

Вікторія Самсон, директор Вашингтонського офісу Фонду «Безпечний світ» (Secure World Foundation), заявила у квітні, що намір Венесуели приєднатися до ILRS свідчить про тенденцію в міжнародному космічному партнерстві. «Це підтверджує моє занепокоєння тим, що ми бачимо роздвоєння в освоєнні Місяця та підходах до місячних місій, де ви або команда «Артеміди», або команда ILRS», – зазначила вона.

Китай прагне завершити підписання угод і меморандумів про взаєморозуміння з космічними агентствами та організаціями для членів-засновників ILRSCO до жовтня цього року.

Facebook
Twitter

 

Об’єднання інноваційно-космічних кластерів України