26 грудня о 03:26 UTC з космодрому Січан у південно-західній провінції Сичуань стартувала РН Long March 3B, оснащена верхнім ступенем Yuanzheng-1, успішно доставивши два супутники Beidou на середню навколоземну орбіту (MEO).
За даними Космічних сил США, верхній ступінь YZ-1 вивів супутники на орбіти розміром 21 532 на 22 193 км з нахилом 55 градусів. Супутники були розроблені Китайською академією космічних технологій (CAST) у складі Китайської аерокосмічної науково-технічної корпорації (CASC), головного космічного підрядника країни.
Згідно з заявою CASC, ці 57-й та 58-й супутники Beidou діятимуть як резервна пара, що знизить операційні ризики для системи Beidou-3.
Тим часом, згідно з кадрами, що з’явилися в китайських соціальних мережах, пара бічних прискорювачів ракети Long March 3B, використаної для запуску, мабуть, впали на землю неподалік населених пунктів у провінції Гуансі.
На одному відео показано, як бічний прискорювач падає в лісовий масив і вибухає, а на іншому видно, як бічний прискорювач падає, а потім показано уламки поряд з будинком.
В обох випадках видно присутність червонувато-коричневого газу або диму, що вказує на чотириокис азоту, в той час як поряд з будівлею можна побачити жовтуватий газ, можливо, результат змішування з повітрям компонента висококиплячого ракетного палива, несиметричного диметилгідразину (unsymmetrical dimethylhydrazine, UDMH).
Перший ступінь та чотири бічні прискорювачі РН Long March 3B використовують гіперголічну комбінацію палива з гідразину та чотириокису азоту, компоненти якого становлять серйозну небезпеку здоров’ю.
Райони, які, як стверджується, знаходяться недалеко від повітів Байсе та Дебао у провінції Гуансі, схоже, відповідають зонам можливого падіння уламків, вказаним у повідомленнях про закриття повітряного простору.
Це один із багатьох випадків падіння ракет-носіїв поблизу населених пунктів, пов’язаних із запусками супутників Beidou. У ході іншого запуску в 2019 році падаючий прискорювач ударився об сільську будівлю.
Перші три космодроми Китаю було створено за часів «холодної війни». Таким чином, місця в глибині країни були обрані, щоб забезпечити певний захист на тлі напруженості у відносинах із США та Радянським Союзом.
Це означає, що запуски призводять до того, що ракетні прискорювачі, які відокремлюються від основного ступеня після виконання свого завдання, падають на землю, а не в океани, як у випадку із запусками в США та Європі.
Передбачається, що влада випускатиме попередження та повідомлення про евакуацію в районах, які, за оцінками, наражаються на ризик через падіння уламків в результаті запуску, що знижує ризик травм.
CASC, головний космічний підрядник країни та виробник ракет Long March, вживає заходів щодо обмеження зон падіння уламків за допомогою випробувань решітчастих керм, парафойлів та парашутів. Неясно, чи використовувалися якісь із цих засобів для цієї місії.
Цей запуск став 65-м для Китаю в 2023 році, ознаменувавши новий національний рекорд з орбітальних запусків за календарний рік. Попередній рекорд у 2022 році становив 64 запуски, який затьмарив встановлений у 2021 році рекорд у 55 запусків.
Запуск супутників Beidou послідував за запусками чотирьох метеорологічних супутників Tianmu-1 за допомогою твердопаливної ракети Kauzhou-1A з космодрому Цзюцюань 24 грудня та запуском трьох експериментальних супутників Shiyan-24C за допомогою твердопаливної ракети Long March 11, яка стартувала з мобільної морської платформи біля узбережжя провінції Гуандун на Різдво.
Цього року CASC планувала здійснити понад 60 запусків. Незважаючи на те, що жодного разу не було невдалих запусків, у якомусь сенсі корпорації цього не вдалося зробити, оскільки 16 із 65 запусків були здійснені китайськими комерційними космічними компаніями.