Об’єднання
інноваційно-космічних кластерів

Компанія SpaceX втратила перший ступінь B1058 ракети Falcon 9, який здійснив 19 польотів за 3,5 роки

26 грудня компанія SpaceX повідомила у соціальній мережі Х (колишній Твіттер), що під час зворотного рейсу безпілотного корабля ‘Just Read the Instructions’ до порту Канаверал бустер B1058 перекинувся на баржі через шторм, розламався навпіл, а його частина затонула в океані.

Ракета стартувала зі станції космічних сил на мисі Канаверал 23 грудня з 23 супутниками Starlink. Ракета-носій здійснила успішну посадку через вісім з половиною хвилин після запуску на безпілотний корабель ‘Just Read the Instructions’, який був розміщений на схід від Багамських островів. У заяві в соціальній мережі SpaceX сказано, що «ступінь зустрів свою долю, коли зіткнувся з сильним вітром і хвилями, що призвело до виходу з ладу частково прикріпленого до нього притискного механізму OG [“octograbber” hold-down clamp] менш ніж за 100 миль (160 км) від порту».

Зараз у флоті Falcon 9 багато ракет з новішими прискорювачами, які мають модернізовані посадкові опори з можливістю самовирівнювання та пом’якшення проблем такого типу. Але B1058 був найвідомішим прискорювачем у діючому флоті SpaceX, він здійснив 19 рекордних пусків та посадок за 3,5 роки.

Він став першою приватною ракетою в історії, на якій у травні 2020 року відправили космічний корабель Crew Dragon Endeavour з двома астронавтами до МКС (і вперше за 9 років з мису Канаверал після завершення програми Space Shuttle у 2011 році). Хоча той політ був єдиною місією з екіпажем з використанням B1058, ракета-носій підтримала ще одну місію до космічної станції, коли вона запустила вантажний космічний корабель Cargo Dragon у рамках 21-ї місії SpaceX Commercial Supply Services (CRS-21) у грудні 2020 року.

Інші 17 польотів цього прискорювача включали першу і третю місії SpaceX Transporter, які вивели на орбіту безліч кубсатів і наносупутників, а також 14 місій з розгортання супутників для інтернет-угруповання Starlink компанії SpaceX. Загалом B1058 доставив на орбіту понад 260 т корисного навантаження, включаючи 860 супутників.

26 грудня, частину B1058, що залишилася, доставили в порт Канаверал на борту безпілотного корабля ‘Just Read the Instructions’.

Судячи з фотографій, більша частина секції з двигунами ракети виявилася непошкодженою, а три з чотирьох посадкових опор стирчали в повітря, розкрившись під час приземлення ракети-носія.

Хоча B1058 більше ніколи не літатиме, SpaceX має намір зберегти те, що залишилося, і зрозуміти, як це можна використати у подальшому.

«Ми плануємо врятувати двигуни та провести контрольну перевірку обладнання, що залишилося, – сказав Джон Едвардс, віце-президент з ракет-носіїв і директор з продуктів Falcon 9 у SpaceX. – Цей бустер, як і раніше, має чималу цінність. Ми не дозволимо цьому зникнути задарма».

Це другий випадок втрати основного ступеня SpaceX у процесі транспортування. У 2019 році, також за схожих обставин, було втрачено єдиний повернутий на той час центральний прискорювач ракети-носія Falcon Heavy. З того часу компанія більш ніж 150 разів успішно доставила ступені своїх ракет до порту.

Facebook
Twitter

 

Об’єднання інноваційно-космічних кластерів України