23 липня у Південно-Африканській Республіці відкрили новий російський комплекс моніторингу космічного сміття, розташований на території радіоастрономічної обсерваторії Хартебестук Південноафриканського національного космічного агентства South African National Space Agency (SANSA).
Під час церемонії відкриття генеральний директор «Роскосмосу» Юрій Борисов зазначив, що різке зростання учасників космічних програм та стрімке збільшення кількості супутників на орбіті, включаючи багатосупутникові угруповання, збільшують небезпеку зіткнення у космосі. У такій ситуації дуже важливо розвивати мережу станцій моніторингу космічного простору та забезпечувати глобальне покриття такими засобами. Він також висловив сподівання на динамічний розвиток співпраці між росією та ПАР та побажав, щоб відкритий комплекс став лише одним із безлічі спільних проєктів. За його словами, є всі підстави для такої співпраці.
У свою чергу генеральний директор SANSA Хумбулані Мудау підтримав думку щодо значення комплексу. Він підкреслив важливу роль станції в автономному виявленні та відстеженні космічного сміття на навколоземних орбітах, а також забезпеченні можливостей раннього попередження для міжнародної космічної спільноти. Крім того, Мудау поділився амбітним баченням космічної програми Південної Африки, повідомивши про плани підготувати та відправити двох жінок-астронавтів на Міжнародну космічну станцію (МКС) протягом наступних двох років, що, за його словами, демонструє прихильність країни сприяти різноманітності та прогресу в дослідженні космосу.
Станція була побудована в рамках контракту між російською науково-виробничою корпорацією «Системи точного приладобудування» та SANSA, укладеним у липні 2021 року. Вона здатна виявляти космічне сміття на висотах від 120 до 40 000 км, а також визначати кутові координати космічних об’єктів та ідентифікувати їх за допомогою бази даних.
Цей комплекс у ПАР став другим із чотирьох запланованих спеціалізованих оптико-електронних комплексів, створюваних для російської автоматизованої системи попередження про небезпечні ситуації у навколоземному космічному просторі. Перший комплекс було встановлено у Бразилії. До цього науково-виробнича корпорація вже побудувала в ПАР вимірювальну систему «Сажень-ТМ», яка, серед іншого, використовується в інтересах навігаційної системи ГЛОНАСС.