Китайські вчені опублікували статтю про створення змієподібного роботизованого маніпулятора для масштабних робіт у відкритому космосі. Для експериментів у земних умовах створено 1,5-метровий прототип, який показав суттєві перспективи розробки. Маніпулятор повністю автоматичний та наділений системою штучного інтелекту (ШІ) для виконання складних завдань в обмеженому просторі.
Унікальність китайської розробки в тому, що маніпулятор складається з незалежних сегментів, кожен з яких має вражаючий крутний момент або момент сили – до 190 Н·м. За словами джерела, це майже вдвічі більше ніж у двигуна мотоцикла Harley-Davidson Iron об’ємом 1200 см3. Демонстратор довжиною 1,5 м із дев’яти сегментів дійсно здатний завдати фізичних ушкоджень досить міцним об’єктам, якщо почне їх стискати.
Китайська сторона заперечує військове призначення розробки. Наприклад, Китай заявив про амбіції протягом наступних п’яти років стати лідером з надання комерційних послуг із очищення навколоземного простору від космічного сміття. Роботизований маніпулятор дозволить здійснювати маневри із захоплення космічних об’єктів без необхідності унікальних адаптерів для цього. Раніше Китай вже був помічений у таких операціях, але поки що воліє зберігати мовчання з боку офіційних джерел.
Запропонований китайськими вченими прототип сегментованого змієподібного маніпулятора – це досконала конструкція. Кожен із сегментів має автономне ШІ-управління та живлення, як і систему електричного приводу з передачею. Але при цьому всі сегменти діляться один з одним живленням та інформацією, узгоджуючи дії для досягнення глобального завдання – проникнути куди треба і зробити певну роботу. Що також важливо, кожен із сегментів взаємозамінний і може бути швидко замінений при виході з ладу на новий. Це робить роботу маніпулятора необмеженою за терміном служби.
Розробники зізнаються, що у системі управління сегментами і конструкції приводів використовується значна кількість іноземних комплектуючих, що викликає занепокоєння за умов можливих санкцій. Наприклад, китайські вчені використовували деякі електродвигуни зі Швейцарії, мікропроцесори від Texas Instruments зі США та редуктори з Японії. У разі виходу розробки на рівень впровадження в рамках китайської космічної програми всього цього доведеться позбавлятися. Зробити це буде складніше, аніж розробити оригінальний маніпулятор.