Таїландське агентство з розвитку геоінформатики та космічних технологій (Geo-Informatics and Space Technology Development Agency, GISTDA) планує в серпні запустити промисловий супутник з Індії, який воно розробило спільно з Великою Британією. Цей проєкт є першим випадком, коли Таїланд відіграє центральну роль у розробці супутника.
У майбутньому країна прагне самостійно розробляти та виготовляти супутники і планує запустити два-три супутники власного виробництва або спільно розроблених протягом наступних п’яти років.
Експлуатація супутників вітчизняної розробки дає країнам більше свободи для збирання та використання даних. Очікується, що ці плани Таїланду відіграють важливу роль у розвитку технологій розумного землеробства та безпілотного водіння.
Країна також розглядає можливість будівництва власного стартового майданчика, розпочавши в лютому переговори з Корейським інститутом аерокосмічних досліджень (Korea Aerospace Research Institute, KARI) Південної Кореї щодо вибору потенційного майданчика в північно-східних або південних регіонах країни. За словами виконавчого директора GISTDA Пакорна Апафанта (Pakorn Apaphant), при дотриманні бюджетних і технологічних умов об’єкт можна побудувати за 7-10 років.
Уряд Таїланду очікує, що до 2032 року внутрішній космічний ринок зросте до 300 млрд бат (приблизно $ 8,9 млрд), що зробить його однією з провідних галузей промисловості в країні.
«Таїланд з його добре розвиненою логістичною мережею стане центром космічної галузі Південно-Східної Азії», – сказав Пакорн.
Таїланд – не єдина країна з космічними амбіціями. За даними місцевих ЗМІ, у в’єтнамського конгломерату матеріалів і нерухомості ThaiHoldings є схвалений радою директорів план будівництва туристичного космодрому до 2026 року, в який планується інвестувати 30 трлн донгів (близько $ 1,3 млрд).
Об’єкт має бути побудований на південному курортному острові Фукуок з метою першого запуску до 2030 року. ThaiHoldings розбудовує масштабний курорт на острові, прагнучи перетворити його на туристичний центр, у тому числі космічного туризму.
Таїланд і В’єтнам розглядають можливості переманити клієнтів, орієнтованих на космос, із США та Китаю, які домінують на ринку запуску супутників.
Країни Південно-Східної Азії мають певні географічні переваги завдяки своєму розташуванню поблизу екватора, що знижує споживання енергії і, отже, вартість, необхідну для запуску.
Послуги супутникового зв’язку також розширюються в Південно-Східній Азії. У лютому філіппінська влада оголосила про запуск інтернет-сервісів Starlink компанії SpaceX Ілона Маска, що стало першим проникненням компанії на ринок Південно-Східної Азії.
Маючи 7600 островів, країна є основним клієнтом супутникового Інтернету, що є набагато більш життєздатним варіантом, ніж прокладання підводних кабелів.
Філіппінський телекомунікаційний гігант Globe Telecom у лютому успішно протестував надсилання та отримання текстових повідомлень за допомогою низькоорбітальних супутників, які забезпечують більш високу швидкість і меншу затримку зв’язку, ніж геостаціонарні супутники. Компанія сподівається покращити зв’язок у віддалених гірських районах, особливо для надання допомоги у разі стихійних лих.
Екстремальні погодні умови також є фактором зростання інтересу до супутникового бізнесу. Південно-Східна Азія на собі відчула наслідки зміни клімату через часті масштабні повені та посухи. Супутникові системи моніторингу погоди можуть допомогти пом’якшити наслідки таких явищ.
Для того, щоб країни Південно-Східної Азії розвивали свої галузі космічної промисловості, може виявитися необхідною співпраця з такими країнами, як США, Китай, Японія та росія, які мають необхідні ноу-хау.
Зусилля США та Китаю щодо застосування свого впливу в Азіатсько-Тихоокеанському регіоні також стосуються космічної сфери.
У березні США вперше провели навчання з реагування на імітацію космічного нападу під час багатосторонніх військових навчань Cobra Gold у Таїланді. Японія та Малайзія також брали участь у навчаннях з реагування на атаки на супутники.
Що стосується Китаю, то країна очолює Азіатсько-Тихоокеанську організацію космічного співробітництва (Asia-Pacific Space Cooperation Organization, APSCO), членами якої є Таїланд і Пакистан. У квітні група підтвердила свій намір працювати разом над проєктом Міжнародної місячної дослідницької станції (ILRS) під керівництвом Китаю, в рамках якого планується побудувати науково-дослідну базу на Місяці.
Таїланд також розглядає можливість використання космічної техніки в оборонних цілях. «Країни можуть конкурувати, пропонуючи співпрацю, оскільки вони прагнуть розширити вплив», – сказав військовий експерт. Таїланд вживає заходів щодо обмеження такого іноземного впливу та розглядає питання щодо прийняття законодавства, яке, на думку військових експертів, заборонило б створення в країні баз для виробництва іноземних військових супутників чи відповідного обладнання.