Об’єднання
інноваційно-космічних кластерів

Тайванська компанія TiSPACE здійснить нову спробу запустити свою ракету-носій

Старт стартапу Taiwan Innovative Space Inc. у пошуках комерційної ракети -носія малогабаритної системи зазнав невдачі минулого місяця, коли під час підйому загорівся суборбітальний прототип запланованої орбітальної ракети. TiSPACE планує спробувати ще до кінця року з резервною ракетою.

Будучи першою і єдиною комерційною ракетною компанією на Тайвані, Taiwan Innovative Space Inc. (TiSPACE) розробляє триступеневу ракету під назвою Hapith-5, призначену для виведення на сонячно-синхронні орбіти до 300 кілограмів корисного навантаження.

Під час спроби запуску 16 вересня з австралійського орбітально-пускового комплексу Whalers Way суборбітальна ракета Hapith-I, яка працює на синтетичному каучуковому паливі, відразу після старту загорілася і впала. Компанія-оператор стартового майданчика Southern Launch у заяві від 22 вересня поінформувала, що ніхто не постраждав і що місцеві пожежники на місці проведення випробувального польоту запобігли поширенню вогню за рамки пускового майданчика. Компанія Southern Launch пояснила пожежу внутрішньою несправністю під час загоряння першої ступені двоступеневої ракети.

«Ця випробувальна ракета-носій, можливо, не забрала Австралію в космос, проте вона надала нашим командам цінні дані та знання, які допоможуть TiSPACE вдосконалити можливості своєї ракети-носія, а Southern Launch – дані про вібрацію та шум, необхідні для подальшого розвитку орбітального стартового комплексу Whalers Way», – заявив Ллойд Дамп (Lloyd Damp), генеральний директор Southern Launch.

Загоряння Hapith-I сталося під час третьої спроби запуску TiSPACE за шість днів. Попереднього дня зворотний відлік було припинено, коли система не змогла підключитися до мережі. За п’ять днів до цього запуску ракети завадив сильний вітер.

Генеральний директор TiSPACE Йен-Сен Чен повідомив, що Hapith-I загорілася і впала на правий борт стартової платформи. При падінні паливний бак першої ступені ракети розірвався, але ракета не вибухнула. Після розриву тиск у резервуарі залишався на рівні близько 9 бар, що, за словами Йен-Сен Чена, могло бути «спричинено структурними пошкодженнями в результаті розриву трубопроводу при падінні ракети».

Щодо стану стартового майданчика, Йен-Сен Чен сказав, що відбивач полум’я «задимився від вогню», але решта майданчика «не постраждала».

Йен-Сен Чен повідомив, що матеріал, який використовується біля основи ракети, здається, загорівся під час запуску стартового двигуна. Пошкоджену ракету більше не використовуватимуть, але Йен-Сен Чен заявив, що спроби запуску Hapith-I відновляться до кінця року після внесення «незначної матеріальної зміни» до двох ракет, що залишилися.

Тим часом триває робота над триступінчастою ракетою-носієм Hapith-5, перший політ якої, за словами Йен-Сен Чен, планується здійснити «орієнтовно в третьому кварталі 2022 року». За його словами, під час першого польоту на сонячно-синхронну орбіту буде виведено 150-кілограмовий супутник. В подальшому передбачається, що ракета зможе вивести на сонячно-синхронну орбіту 300 кілограмів супутникового корисного навантаження.

Facebook
Twitter

 

Об’єднання інноваційно-космічних кластерів України