Об’єднання
інноваційно-космічних кластерів

Супутниковий моніторинг прибережної захисної смуги Великого Аджалицького лиману

Інформаційна довідка

«Щодо супутникового моніторингу прибережної смуги Великого Аджалицького (Дофінівського) лиману»

Національний центр управління та випробувань космічних засобів провів супутниковий моніторинг прибережної захисної смуги Великого Аджалицького (Дофінівського) лиману, що знаходиться у підпорядкування Фонтанівської сільської територіальної громади Одеського району.

Супутниковий моніторинг проводився з використанням даних дистанційного зондування Землі (ДЗЗ) з наступних космічних апаратів:

World View-3 (просторова розрізненість – 0,5 м) станом на 31.03.2014 р., за результатами якого складено тематичну карту (додаток 1 ):

SuperView-1 (просторова розрізненість – 0,5 м) станом на 14.08.2019 р., за результатами якого складено тематичну карту (додаток 2):

В результаті аналізу супутникових знімків ДЗЗ проведена ідентифікація  земельних ділянок за їх цільовим використанням: ділянки які обробляються; ділянки, які знаходяться під парами; ділянки, які використані у якості стихійних сміття-звалищ; ділянки де ведуться земельні роботи (табл. 1).

Таблиця 1. Цільове використання земельних ділянок  прибережної смуги Великого Аджалицького (Дофінівського) лиману:

Встановлено, що площа земельних ділянок, яка використана у якості сміття-звалищ станом на 14.08.2019 р. у порівнянні з 31.03.2014 р. суттєво зросла (майже у 1,5 разів з 13,7 га до 20,1 га). При цьому ці ділянки заходяться безпосередньо в прибережній захисній смузі лиману, що є грубим порушенням ст. 60 «Земельного кодексу України» (Закон України від 02.12. 2010 р. № 2740-VI): «уздовж морів та навколо морських заток і лиманів встановлюється прибережна захисна смуга шириною не менше двох кілометрів від урізу води».

Згідно ст. 90 із змінами, внесеними згідно із Законом України від  29.10.2019 р. № 232-IX. «прибережна захисна смуга уздовж морів, морських заток і лиманів входить у зону санітарної охорони моря і може використовуватися лише для будівництва військових та інших оборонних об’єктів, об’єктів, що виробляють енергію за рахунок використання енергії вітру, сонця і хвиль, об’єктів постачання, розподілу, передачі (транспортування) енергії, а також санаторіїв, дитячих оздоровчих таборів та інших лікувально-оздоровчих закладів з обов’язковим централізованим водопостачанням і каналізацією, гідротехнічних, гідрометричних та лінійних споруд».

На супутниковому знімку станом на 14.08.2019 р. у н. п. Нова Дофінівка виявлено земельну ділянку де ведуться ґрунтові роботи загальною площею 2765 м². Зазначена земельна ділянка розташована на східному березі лиману безпосередньо біля урізу води. Виходячи з розмірів, конфігурації та місця знаходження зазначеної земельної ділянки можливо припустити, що на ній ведуться будівельні роботи зі створення котеджного комплексу на узбережжі лиману.   

Висновок:

За  результатами супутникового моніторингу прибережної смуги Великого Аджалицького (Дофінівського) лиману (Фонтанівська сільська територіальна громада Одеського району) станом на 31.03.2014 р. та 14.08.2019 р. проведено ідентифікацію  земельних ділянок за їх цільовим використанням.

Встановлено, що у 2014 р. найбільшу площу займали земельні  ділянки, які знаходились під паром та ті, що оброблялись (50 % та 49 % відповідно від площі дослідження); у 2019 р. найбільшу площу займали земельні ділянки які обробляються (86,8% від усієї площі).

Крім того, були виявлені численні ділянки стихійних сміттєзвалищ. Встановлено, що протягом 5 років їх площа зросла майже у 1,5 разів (з 13,7 га до 20,2 га). При цьому, вказані ділянки знаходяться безпосередньо у прибережній захисній смузі уздовж берегової лінії лиману, що є грубим порушенням ст. 60 «Земельного кодексу України».

За даними супутникової зйомки від 14.08.2019 р., на території н.п. Нова Дофінівка (східне узбережжя лиману) виявлено земельну ділянку де ведуться ґрунтові роботи на площі 2765 м². Виходячи з розмірів, конфігурації та місця знаходження зазначеної земельної ділянки можна припустити, що на ній, ймовірно, ведуться попередні підготовчі роботи під будівництво.

Відповідно до ст. 61 Земельного кодексу України, прибережні захисні смуги є природоохоронною територією з режимом обмеженої господарської діяльності. У прибережних захисних смугах уздовж річок, навколо водойм та на островах забороняється:

  • розорювання земель (крім підготовки ґрунту для залуження і залісення), а також садівництво та городництво;
  • зберігання та застосування пестицидів і добрив;
  • влаштування літніх таборів для худоби;
  • будівництво будь-яких споруд (крім гідротехнічних, навігаційного призначення, гідрометричних та лінійних), у тому числі баз відпочинку, дач, гаражів та стоянок автомобілів;
  • влаштування звалищ сміття, гноєсховищ, накопичувачів рідких і твердих відходів виробництва, кладовищ, скотомогильників, полів фільтрації тощо;
  • миття та обслуговування транспортних засобів і техніки.

У прибережних захисних смугах уздовж морів, морських заток і лиманів та на островах у внутрішніх морських водах забороняється:

  • влаштування полігонів побутових та промислових відходів і накопичувачів стічних вод;
  • влаштування вигребів для накопичення господарсько-побутових стічних вод об’ємом понад 1 кубічний метр на добу;
  • влаштування полів фільтрації та створення інших споруд для приймання і знезаражування рідких відходів;
  • застосування сильнодіючих пестицидів.

Для підвищення достовірності результатів супутникового моніторингу доцільно провести додаткові наземні спостереження та перевірки (з використанням безпілотних літальних апаратів) щодо відповідності цільового використання  земельних ділянок.

Facebook
Twitter

 

Об’єднання інноваційно-космічних кластерів України