Об’єднання
інноваційно-космічних кластерів

Супутникова промисловість працює над розробкою стандартів супутникового обслуговування

Промислова група компаній США оголосила про те, що вона намагається пролобіювати створення стандартів, які дозволять створити стійкий ринок обслуговування космічних апаратів. Зокрема галузеві спеціалісти проводять паралель між космічними апаратами і наземними ринками автомобілів і смартфонів, де введення стандартів призвело до суттєвого розвитку, і підвищило такі показники як надійність і безпека.

У презентації на Глобальному форумі з супутникового обслуговування (Global Satellite Servicing Forum) 29 вересня Брайан Віден (Brian Weeden), виконавчий директор Консорціуму з виконання операцій зближення та обслуговування (Consortium for Execution of Rendezvous and Servicing Operations, CONFERS), зазначив, що три стандарти знаходяться на різних етапах розробки для підтримки «процвітаючої та сталої» індустрії супутникового обслуговування.

Перший стандарт кодифікує набір принципів і передових методів обслуговування супутників. Цей стандарт буде перебувати у віданні Міжнародної організації зі стандартизації (ISO) і офіційно називатиметься ISO 24330.

Другий стандарт стосується розміщення на супутниках додаткового обладнання, яке буде забезпечувати спрощення вирішення завдань з ідентифікації і зближення. Цей стандарт розробляється спільно з Американським інститутом аеронавтики і астронавтики.

Третій стандарт буде охоплювати інтерфейси, що забезпечують дозаправку космічних апаратів.

Також розробники технологій обслуговування супутників повідомили про те, що вони:

1. Займаються розробкою технологій, які дозволять використовувати рідини і гази, що знаходяться на борту низькоорбітальних апаратів, які відпрацювали свій термін активного існування.

2. Розглядають в якості основних споживачів послуг з обслуговування тих клієнтів, які мають на орбіті велику кількість космічних апаратів. Зокрема вони зазначили, що клієнт-платник – це не той, який, маючи один супутник, періодично здійснює їм маневри ухилення, а той, хто має на орбіті десятки супутників і економічно дуже сильно залежить від займаної орбіти.

3. Оператори супутників на низьких орбітах, швидше за все, не будуть зацікавлені в ремонті і дозаправці, оскільки для них дешевше побудувати і запустити новий апарат. У той же самий час на геостаціонарній орбіті ситуація інакша, і багато операторів можуть бути зацікавлені в тому, щоб запускати апарати з малою кількістю палива, а потім дозаправляти космічні апарати.

Facebook
Twitter

 

Об’єднання інноваційно-космічних кластерів України