Об’єднання
інноваційно-космічних кластерів

Стартап Stoke Space провів успішне випробування прототипу багаторазового верхнього ступеня розроблюваної ракети

Американський стартап Stoke Space 17 вересня повідомив про успішне проведення випробувального польоту з вертикальним зльотом і вертикальною посадкою (VTVL) другого ступеня своєї ракети багаторазового використання Hopper, що стало важливою віхою в його прагненні створити повністю багаторазову систему запуску.

15-секундний політ тестового апарата Hopper 2 відбувся на випробувальному полігоні компанії Stoke Space в міжнародному аеропорту Грант Каунті в Мозес-Лейк, штат Вашингтон. Ракетний двигун, що працює на рідкому водні та рідкому кисні, підняв тестовий апарат на висоту 30 футів (близько 9 м) і забезпечив приземлення у запланованій зоні посадки на відстані 15 футів від стартового майданчика, повідомив генеральний директор Stoke Space Енді Лапса.

«Це останнє випробування у нашій програмі розробки Hopper, і, судячи з усього, воно було дуже успішним», – сказав Лапса.

Цей тест є продовженням роботи, яка була виконана компанією цієї весни з попереднім прототипом Hopper 1 і статичним запуском двигуна, який використовувався для Hopper 2 під час випробувального польоту VTVL цього місяця.

«Ця програма Hopper дійсно була спрямована на розробку багаторазової системи другого ступеня і, зокрема, на перевірку безлічі нових та інноваційних технологічних елементів, що входять до неї, – пояснив Лапса. – Є теплозахисний екран з активним та регенеративним охолодженням. У нас є унікальний ракетний двигун з одним комплектом турбомашин, що живлять безліч двигунів. Обидва ці компоненти, теплозахисний екран і двигун, з’єднані».

Лапса сказав, що ракета Stoke Space цілком може стати першим використанням векторного управління диференціальною тягою для управління орієнтацією з 1972 року, коли цей підхід використовувався для останньої радянської місячної ракети Н-1 (N1).

Крім тестування технічних інновацій, команді Stoke довелося пройти складний курс навчання логістиці запуску. «Ми молода компанія, тому розробка оперативних процедур, наземного допоміжного обладнання, наведення, навігації та управління, польотного програмного забезпечення, бортових комп’ютерів, засобів зв’язку – все це нове, – сказав Лапса. – У нас дуже досвідчена команда, але ми вперше робимо всі ці речі як команда Stoke».

Компанія Stoke Space була заснована у 2019 році Енді Лапса, ветераном космічного підприємства Blue Origin Джеффа Безоса, і Томом Фельдманом, який працював у Blue Origin після стажування в SpaceX. На додаток до випробувального полігону в аеропорту Мозес-Лейк, компанія має інженерно-виробничу штаб-квартиру площею 21 000 квадратних футів (близько 2 000 м2) у Кенті, штат Вашингтон, неподалік від штаб-квартири компанії Blue Origin.

Компанія Stoke Space працює над розробкою повністю багаторазової ракети-носія, у якої і прискорювач, і верхній ступінь будуть відновлюватися та використовуватися повторно. На сьогоднішній день компанія залучила близько $ 75 млн, включаючи раунд серії A на $ 65 млн, проведений наприкінці 2021 року під керівництвом компанії Breakthrough Energy Ventures Білла Гейтса, співзасновника Microsoft. А на початку цього року Stoke Space отримала право на використання пускового комплексу 14 станції космічних сил на мисі Канаверал у Флориді, звідки в 1962 році Джон Гленн здійснив перший пілотований американський орбітальний космічний політ на космічному кораблі Mercury.

Після заснування компанія заявила, що спочатку працюватиме над верхнім ступенем, що, на її думку, має вирішальне значення для створення повністю багаторазової ракети-носія. «Ми дійшли висновку, що для того, щоб зробити це і зробити це добре, потрібно знати, як виглядає повністю багаторазовий другий ступінь, – сказав Лапса. – Ми відчуваємо, що зробили це зараз».

Він сказав, що компанія тепер готова працювати над багаторазовим першим ступенем, розробка якого буде ґрунтуватися на досвіді, отриманому під час розробки верхнього ступеня. Такі фактори, як характеристики двигуна та масова частка верхнього ступеня, визначатимуть конструкцію ракети-носія. «З цих двох речей ви можете почати отримувати все інше в системі».

Компанія Stoke Space вже проводить випробування на рівні компонентів двигунів першого ступеня та будує конструкцію. «Ми повинні побачити, як все налагоджується досить швидко, – сказав він про розробку повноцінного орбітального апарата. – Наша внутрішня ціль – 2025 рік. Я думаю, що є можливість прискорити процес навіть у порівнянні з цим. Ми працюємо так швидко, наскільки можемо».

Facebook
Twitter

 

Об’єднання інноваційно-космічних кластерів України