США в офіційній ноті до ООН спростували дипломатичне звинувачення Китаю про те, що супутники системи Starlink компанії SpaceX загрожували і продовжують загрожувати екіпажу китайської космічної станції.
«Якби була значна ймовірність зіткнення з китайською космічною станцією, Сполучені Штати надали б повідомлення про близьке наближення безпосередньо до визначеного китайського контактного пункту», – стверджується в листі від 28 січня, поданому до Управління ООН з питань космічного простору (United Nations Office for Outer Space Affairs, UNOOSA).
Пекін у своїй ноті від 3 грудня 2021 року до ООН поскаржився, що двічі — у липні 2020 року та в жовтні 2021 року — новітньому базовому модулю станції, Tianhe, довелося ухилятися від супутників Starlink, щоб уникнути зіткнення. У ноті Китай також просив ООН «нагадати державам-учасницям» (тобто США) про їхні зобов’язання за Договором про космос 1967 року щодо забезпечення дотримання їх космічними операторами положень договору. Цей крок був політично дивним як через те, що він виник раптово, так і через те, що UNOOSA не має офіційних повноважень для посередництва у таких суперечках.
У контр-ноті США наголошується, що Космічне командування США через 18-ту ескадрилью космічного контролю (18th Space Control Squadron) регулярно попереджає всі країни, включаючи Китай, про небезпечні наближення між космічними об’єктами (як активними супутниками, так і уламками). У ноті додається, що з 2014 року США надають Пекіну попереджувальну інформацію, особливо про надзвичайні ситуації.
Крім того, США стверджують, що Пекін не використав доступні канали зв’язку, щоб висловити свої занепокоєння та спробувати їх вирішити — і що, по суті, китайська влада не скористалася інструментами, які б гарантували завчасне попередження про будь-яку небезпеку ситуації на орбіті. «Сполученим Штатам не відомо про будь-який контакт або спробу контакту Китаю з Космічним командуванням США, операторами Starlink-1095 і Starlink-2305 або будь-яким іншим органом США для обміну інформацією або занепокоєннями щодо зазначених інцидентів до ноти від Китаю до Генерального секретаря».
Відзначаючи, що двосторонній обмін інформацією є найкращим способом подолання ризиків зіткнення в космос, відповідь США «закликає всі країни, зокрема ті, хто виконує космічні польоти, надавати оновлену контактну інформацію про призначені організації, уповноважені брати участь у своєчасному обміні відповідною інформацією щодо експлуатації космічних апаратів на орбіті, зокрема тих організацій, які відповідають за вжиття запобіжних заходів та заходів реагування для пілотованих місій».