Об’єднання
інноваційно-космічних кластерів

США та їх союзники зміцнюють військову співпрацю у космосі

22 лютого Міністерство оборони США повідомило, що США, Австралія, Канада, Франція, Німеччина, Нова Зеландія та Велика Британія підписали документ, який закликає до більш тісної співпраці для запобігання конфліктів у космосі.

У концептуальному документі “Combined Space Operations (CSpO) Vision 2031” («Бачення спільних космічних операцій до 2031 року») стверджується, що сім країн «створюватимуть і покращуватимуть можливості співпраці, координації та взаємодії для підтримки свободи дій у космосі, оптимізації ресурсів, підвищення гарантії та стійкості місій і запобігання конфліктів».

МО США повідомляє, що CSpO є ініціативою, спрямованою на «вирішення загальної потреби заохочувати відповідальне використання космосу, визнаючи проблеми космічної стійкості, появу загроз, пов’язаних з технологічними досягненнями, а також все більш комплексних та агресивних протикосмічних програм інших держав».

Союзники домовились дотримуватися таких керівних принципів, як вільне, відповідальне та стійке використання космосу, партнерство при визнанні суверенітету та дотримання міжнародного права.

«Військові сили та засоби відіграють важливу роль у внеску в міжнародні зусилля щодо забезпечення свободи доступу до космосу та його використання», – йдеться в документі. «Світ залежить від космічних систем — діяльність у космосі має наслідки для всього спектру людської діяльності».

Документ оприлюднений після випробування російської протисупутникової зброї у листопаді, яка знищила один з її власних супутників, створивши щонайменше 1 500 відстежуваних уламків на низькій навколоземній орбіті, що загрожує космічним операціям і польотам людини в космос.

У документі Vision 2031 зазначається, що учасники CSpO проводять космічну діяльність, яка «намагається мінімізувати утворення довговічного космічного сміття».

Директор з планування програм у Фонді «Безпечний світ» (Secure World Foundation) Брайан Віден (Brian Weeden) розповів, що ініціатива CSpO виникла на основі військових командно-штабних навчань “Schriever Wargame 2010”, де було опрацьовано концепцію створення багатонаціонального космічного командного центру. «Зараз це звучить просто, але на той час це була досить революційна концепція для Міністерства оборони. З тих пір військові поступово, але наполегливо працювали над тим, щоб створити такий командний центр не як єдине фізичне місце, а як набір принципів та операційних процедур для об’єднання своїх окремих національних центрів космічних операцій», – розповів Б. Віден. Він також відмітив, що примітним є те, що ця ініціатива почалась як проєкт “Five Eyes”(«П’яти очей»), але тепер офіційно включає Францію та Німеччину, що є «ще одним великим кроком для США».

Довідково: Five Eyes – міжнародний розвідувальний альянс, до складу якого входять Австралія, Канада, Нова Зеландія, Велика Британія та США.

Facebook
Twitter

 

Об’єднання інноваційно-космічних кластерів України